„Pokud pojedete na Tchaj-wan, odvolají mě.“ Velvyslanec v ČR však zůstává
SENÁTNÍ NÁVŠTĚVA TCHAJ-WANU
Čínský tlak na Českou republiku se stupňuje. Hned několik výhrůžek ze strany této asijské mocnosti přišlo poté, co český předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) přijel na návštěvu Tchaj-wanu. Poslední silný výrok pronesl čínský ministr zahraničí Wang I, podle nějž Vystrčil svou cestou na Tchaj-wan „překročil červenou čáru“. Česká opozice znovu přišla s návrhem na odvolání čínského velvyslance v Praze, předseda poslaneckého KDU-ČSL žádá v reakci rovněž stažení českého velvyslance z Pekingu k „povolání na konzultace“. Takový krok ministerstvo zahraničí odmítá s tím, že by to česko-čínské vztahy ještě více vyhrotilo. V ČR prozatím zůstává i čínský velvyslanec, kterému údajně mělo hrozit odvolání v případě, že by předseda Senátu na Tchaj-wan odcestoval.
„Vyhrožování čínského ministerstva zahraničí je už za absolutní hranou a nepřijatelné. Je správné, že si Tomáš Petříček a ministerstvo zahraničí předvolali čínského velvyslance. Ale to nestačí, očekávám jeho odvolání a povolání našeho velvyslance z Pekingu domů na konzultace," uvedl na Twitteru předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.
Odvolání čínského velvyslance Čanga Ťien-mina odmítl už na jaře ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a připomněl, že případné odvolání velvyslanců „určuje vysílající strana“. „Já bych možná odkázal na to, jak fungují mezinárodní diplomatické konvence. Je to vysílající strana, která určuje, jakého velvyslance bude v dané zemi mít. Není to přijímací země. Ta může případně pouze zvážit agrément, či odmítnutí udělení tohoto dokumentu. Jediná cesta je označit takovou osobu jako persona non grata, to má ale také své jasné důvody, ne pouze nějaký diplomatický konflikt. Jedná se především o bezpečnostní nebo vážná porušení mezinárodních pravidel či právního řádu hostitelské země,“ řekl v dubnu v rozhovoru pro deník Echo24 Tomáš Petříček..
Lidovci ve svém požadavku zašli ještě dál a žádají krátkodobé stažení českého velvyslance z Pekingu zpět do ČR. „Jde nám o to prezentovat náš postoj jasně čínské straně,“ dodal pro deník Echo24 Jan Bartošek.
Ministerstvo zahraničí však vylučuje stažení českého velvyslance z Pekingu. Podle ministrova náměstka Martina Tlapy by se jednalo o zbytečné vyhrocení diplomatických vztahů. „Myslím si, že bychom teď spíš měli to napětí neeskalovat, ale spíše ho deeskalovat. Hledat cestu k uklidnění emocí v těch vztazích a trochu racionálně přemýšlet o tom, jak spolu dál vycházet a komunikovat. Stažení českého velvyslance z Pekingu není téma, které bychom řešili,“ řekl Martin Tlapa.
Čínské výhrůžky
Ministr zahraničí Wang I v minulých dnech kritizoval Českou republiku, naposledy během úterní návštěvy Berlína. „Přimějeme ho (Miloše Vystrčila – pozn. red.) zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus," řekl čínský ministr zahraničí Wang I, který je na návštěvě Německa. Dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená "znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů" a že čínská vláda a lid nebudou tolerovat takovou "otevřenou provokaci" předsedy českého Senátu a protičínských sil, které stojí za ním. Vystrčil považuje vyjádření za zásah do vnitřních záležitostí ČR.
Po prohlášení čínského ministra zahraničí musel tento výrok vysvětlovat na českém ministerstvu zahraničí čínský velvyslanec Čang Ťien-min. Předvolal si jej zmíněný náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.
Podle čínského velvyslanectví podpořil Vystrčil svou návštěvou „separatistické síly“. „Navzdory silnému nesouhlasu a vážně oponující pozici Číny stejně trval Vystrčil ve svém vlastním zájmu na tzv. „návštěvě“ Tchaj-wanu s delegací, čímž očividně podpořil separatistické síly a aktivity spojené s „nezávislostí Tchaj-wanu“. Takový akt je závažným zasahováním do čínské suverenity a jedná se o vážné vměšování se do vnitřních záležitostí,“ uvedl tiskový mluvčí čínského velvyslance po schůzce Čanga Ťien-mina s náměstkem českého ministra zahraničí.
Čínské velvyslanectví využívá mnohých metod k dosažení svého cíle. Ambasáda měla například doručit na Pražský hrad známý dopis, který se poté dostal i k bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS). V něm ambasáda mimo jiné varovala před následky, jaké by návštěva Tchaj-wanu pro ČR měla.
Podle náměstka Martina Tlapy ale pondělí setkání s čínským velvyslancem proběhlo bez výraznějších emocí. „Bylo to standardní jednání bez nějakých velkých emocí. Řekl jsem velvyslanci, že jsme si ho předvolali proto, že říkáme, co nám vadí na vyjádření čínské strany a spíš chtěl využít té schůzky, aby řekl, co vadí čínské straně na cestě pana předsedy Vystrčila,“ řekl deníku Echo24 Tlapa.
Na Vystrčilovu návštěvu mohou doplatit české firmy
„Ty informace, které jsme mu potřebovali říct, jsme mu řekli. Ty výroky na adresu delegace a pana předsedy Senátu jsou pro nás nepřijatelné. Vysvětlili jsme mu ty důvody, aby tu informaci předal,“ doplnil ministrův náměstek.
Čína podle Tlapy má zájem na tom, aby mezi oběma zeměmi diplomatické vztahy nadále probíhaly. „Bezprostřední zpochybnění toho, že máme mít agendu pozitivních vztahů na té schůzce nebylo. Ta čínská strana samozřejmě argumentuje tím, že pro Peking je ta cesta porušením pravidel zvyků s Tchaj-wanem,“ dodal Martin Tlapa.
Na cestu předsedy Senátu na Tchaj-wan mohou doplatit některé tuzemské firmy, které v Číně působí. „Může dojít k zásahu vůči nějakým firmám nebo podnikatelům, kteří mají ekonomické vztahy s Čínou. To z čínské strany může být zvažováno,“ řekl redakci diplomatický zdroj obeznámený se stavem česko-čínských vztahů.
Čínský velvyslanec v ČR zůstává
Čínský velvyslanec Čang Ťien-min měl v lednu tlačit na již zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu s tím, že pokud uskuteční cestu na Tchaj-wan, by Čang Ťien-min musel v Česku jako ambasador skončit. K tomu však zatím nedošlo a velvyslanec zůstává ve funkci.
„To jednání trvalo asi půl hodiny a vlastně mi jenom stačil šeptnout, že ho asi odvolají. Předpokládám, že myslel velvyslance. Z toho jsem si vyvodil, že mu tam velvyslanec říkal, že pokud bude na své cestě trvat, nebo pokud ji uskuteční, tak že on bude mít problém jako velvyslanec,“ popsal pro ČT jednu ze zimních schůzek s Jaroslavem Kuberou jeho kancléř Petr Kostka. Čang Ťien-min však v ČR i po návštěvě Vystrčila, který Kuberu po jeho smrti ve funkci nahradil, jako velvyslanec setrvává nadále.