1 Robotické pohybové kreace

VIDEO: Robot se až děsivě přiblížil člověku. Běhá, skáče, zvládne i parkour

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Jak pronikavý technologický rozvoj lidstvo zažívá, lze dobře demonstrovat na pokrocích v robotice. Americká společnost Boston Dynamics, která se soustředí na konstrukci robotů co nejvíce připomínajících pohybem i chováním lidi a zvířata, v minulém měsíci publikovala působivé video, v němž ukazuje, co svede její humanoidní model Atlas. Robot na záběrech velice lidsky přeskakuje překážky a dokonce zvládá i jednoduchý parkour. 

V klipu je vidět, že je Atlas schopen v poklusu přeskočit dřevěnou kládu a následně se i vyhoupnout na sérii 40 centimetrů vysokých schodů. Nejefektnější je způsob, jakým robot při došlapu poklesne v kolenou a utlumí tak dopad své konstrukce podobně, jak to při běhu a výskocích činí lidé.

„Kontrolní software zapojuje celé tělo včetně nohou, paží a trupu, aby využilo energii a sílu k přeskočení klády a vyběhnutí po schodech, aniž by zpomalilo,“ uvádí k tomu firma. „Atlas používá počítačové vidění, aby se zorientoval v prostoru s odkazem k záchytným bodům.“

Robot Atlas se vyrábí technologií 3D tisku, aby se ušetřilo na hmotnosti a prostoru, který zabírá. Vysoký je 150 centimetrů a váží 75 kilogramů. Dokáže odhadovat vzdálenosti a podle Boston Dynamics se hodí k plnění úkolů i ve složitém terénu. Může například přenášet náklad o váze až 11 kilogramů. Umí držet rovnováhu a když se převrátí, dokáže sám vstát, stojí v popisku firmy.

Boston Dynamics je americká inženýrská společnost specializující se na oblast robotiky. Založena byla v roce 1992 jako vyčleněné těleso z univerzity Massachusettský technologický institut (MIT). Sídlí ve Walthamu, položeném západně od Bostonu, ve státě Massachusetts. Kromě Atlase vyvíjí také robotické modely Handle, Spot a SpotMini.

Čtěte také: Robot Matylda stopuje do Pelhřimova s vlastním ručníkem a autosedačkou

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.