Venezuela prohlásila německého velvyslance za nežádoucí osobu, do 48 hodin má opustit zemi

Venezuela prohlásila německého velvyslance za nežádoucí osobu, do 48 hodin má opustit zemiNOVÉ
Německý velvyslanec ve Venezuele Daniel Kriener Foto:

Foto: Německá ambasáda ve Venezuele

Svět

Krize ve Venezuele

Echo24

Venezuelská vláda ve středu označila německého velvyslance v Caracasu Daniela Krienera za nežádoucí osobu a požaduje, aby do 48 hodin odcestoval. Německo krok Caracasu označilo za nepochopitelný a velvyslance povolalo zpět do Berlína na konzultace.

Kriener se vměšoval do vnitřních záležitostí Venezuely, a proto byl prohlášen za nežádoucí osobu, oznámilo podle agentury DPA venezuelské ministerstvo zahraničí na svých internetových stránkách.

„Venezuela považuje za nepřijatelné, aby se zahraniční diplomat na jejím území choval spíše jako nějaký politický vůdce ve shodě se spikleneckou agendou extremistické části venezuelské opozice,“ citovala DPA ze zveřejněného prohlášení ministerstva zahraničí.

Berlín reagoval velmi kriticky. „Je to nepochopitelné rozhodnutí, které situaci vyhrocuje, a nepřispívá k uvolnění,“ uvedl šéf německé diplomacie Heiko Maas (SPD). Zdůraznil, že evropské země nadále podporují opozičního vůdce Juana Guaidóa.

DPA připomněla, že Kriener společně s dalšími diplomaty evropských a latinskoamerických zemí a rovněž Spojených států v pondělí čekal na caracaském letišti na návrat Guaidóa. Očividně tak chtěli zabránit pravděpodobně chystanému zatčení Guaidóa, který se prohlásil prozatímním šéfem státu a zintenzivňuje svou kampaň za odstranění režimu prezidenta Nicoláse Madura.

Německý ministr zahraničí Maas ve středu práci Krienera v posledních dnech vysloveně označil za vynikající.

Čtěte také: Spojené státy abstinentské

Související články