VIDEO: Airbus přistával na špatné dráze, pilot se těsně vyhnul stojícím letadlům

VIDEO: Airbus přistával na špatné dráze, pilot se těsně vyhnul stojícím letadlůmNOVÉ
Panorama

Omyl při přistání

zd

Nově zveřejněné záběry z bezpečnostních kamer na letišti v San Franciscu ukazují, jak blízko byl let společnosti Air Canada k tragické nehodě. Omylem totiž mířil k přistání na pojezdovou dráhu, na níž čekala další letadla. Incident se odehrál v červnu minulého roku.

Video zveřejnila americká organizace National Transportation Safety Board (NTSB), která je zodpovědná za vyšetřování leteckých nehod. Podle leteckých expertů se piloti letadla Airbus A320 jen těsně vyhnuli jednomu z nejhorších incidentů v historii letectví, píše CNN.

Let společnosti Air Canada měl povolení k přistání na ranveji 28L, místo toho však omylem zamířil na paralelně umístěnou pojezdovou dráhu C, na níž čekala čtyři další letadla na povolení k odletu. Na videu je situace zachycena v levém horním rohu. Letadlo se přibližuje k dojezdové dráze, míjí první čekající letadlo a těsně nad dalším letadlem pilot zvedá stroj prudce vzhůru. V nejnižším bodě byl airbus už jen necelých 18 metrů nad zemí. 

Posádka později informovala NTSB o nedorozumění s řídící věží. Ačkoliv se věže opakovaně ptali, jestli mohou na ranveji 28L přistát, netušili, že ve skutečnosti letí na pojezdovou dráhu. V poslední chvíli si však věž i posádka uvědomily, že něco není v pořádku a posádka letadla přerušila přistání. Přesto, že výkon motoru zvýšili na maximum, trvalo ještě několik vteřin, než letadlo zareagovalo a přestalo klesat.


Čtěte dále: V USA spadl armádní Hercules. Devět lidí zahynulo

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články