Kryl, Gott, Havel... a Milota. Zesnulý kameraman na unikátních snímcích
FOTOGALERIE
Obdivovaný kameraman Stanislav Milota, který zemřel minulý týden, se během svého života nacházel u momentů, které psaly dějiny. V roce 1969 natáčel pohřeb Jana Palacha. Poté mu komunisté zničili kariéru. Milota nechyběl na Letné a v Melantrichu během listopadových událostí v roce 1989, kde jej zachytil fotograf Antonín Nový.
Kameraman a signatář Charty 77 zemřel v pondělí 18. února ve věku 85 let. Manžel herečky Vlasty Chramostové podlehl zápalu plic v pražské nemocnici na Karlově náměstí.
S kameramanem Stanislavem Milotou se dnes v Praze vedle blízkých rozloučili také profesní kolegové a představitelé kulturního i politického života. Do velké obřadní síni krematoria ve Strašnicích dorazili herci Ondřej Pavelka, Petra Špalková, Jiřina Bohdalová a Jan Potměšil, divadelní režisér Daniel Špinar, scenárista Petr Jarchovský nebo filmový střihač Jan Matllach. Signatáře Charty 77 Milotu, který je oceňován i za nekompromisní občanské postoje, na poslední cestě doprovodili také disident a spisovatel Petr Placák, předsedou a zakladatelem spolku Šalamoun John Bok, bratr bývalého prezidenta Václava Havla Ivan, předseda ústavního soudu Pavel Rychetský nebo politik Jan Ruml.
Před zahájením pietní akce se před budovou krematoria sešly postupně desítky lidí. S předstihem přišla také Milotova manželka Vlasta Chramostová. Dnes 92letá herečka donesla kytici 57 růží jako poděkování za roky, které spolu prožili. "Vlasta mu byla nejen manželkou, ale také přítelem v dobrém i zlém, stejně tak, jako on jí," připomněl ve smutečním projevu filmový a televizní kameraman, režisér a scenárista Jaroslav Brabec, který o Milotovi hovořil jako o "prostém klukovi ze Žižkova a frajerovi, který se nedal koupit".
U zlomových okamžiků
Na fotografiích Antonína Nového se Milota během listopadových událostí roku 1989 nachází ve společnosti Václava Havla, Karla Gotta, Karla Kryla nebo Alexandera Dubčeka.
V roce 1968 Milota při příjezdu okupačních vojsk Varšavské smlouvy natočil v Praze množství dokumentárních záběrů, v lednu 1969 dokumentoval pohřeb Jana Palacha. Za normalizace byl propuštěn z barrandovského studia a nemohl dále točit. Se svou ženou, které tehdy režim také znemožňoval společenské angažmá, organizoval bytové divadlo. Stal se signatářem Charty 77. Po roce 1989 působil jako vedoucí kanceláře sekretariátu prezidenta Václava Havla.
Jeho posledním celovečerním filmem byl Spalovač mrtvol (1968), kde hrála i Chramostová. Také díky jeho kameře má film na svou dobu mnoho inovativních a netradičních záběrů a nezapomenutelnou atmosféru. Byl tím, kdo trval na černobílé verzi snímku oceněného i v zahraničí. Před třemi lety Milota dostal Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.