NASA vyšle sondu, která se téměř „dotkne“ Slunce

Nová mise ke Slunci

NASA vyšle sondu, která se téměř „dotkne“ SlunceNOVÉ
Vizualizace sondy Parker mířící ke Slunci Foto:

Foto: APL/NASA GSFC

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Americký národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) vyšle v sobotu 11. srpna ke Slunci sondu Parker, která se k naší mateřské hvězdě dostane sedmkrát blíže než její předchůdci. A to na vzdálenost pouhých 6,5 milionu kilometrů, informuje BBC.

Solární sonda Parker dosahuje velikosti menšího auta. Jejím posláním je cestovat hluboko do sluneční atmosféry, aby zde získávala informace o tom, co se tam přesněji odehrává. Vědci z NASA doufají, že se ze získaných informací naučí více i o dalších hvězdách, které nejsou v našem dosahu. „Slunce jsme studovali po desetiletí a nyní se budeme moci dostat tam, kde se vše odehrává,” uvedl jeden z vědců NASA Alex Young.

Sondu čeká na její misi kromě obrovské teploty silná radiace a působení magnetického pole Slunce. Před extrémními teplotami chrání sondu speciální štít, který by měl vydržet žár až 1400 stupňů Celsia. Uvnitř sondy samotné pak budou přístroje pracovat při běžné pokojová teplotě.

Vědci rovněž doufají, že se jim podaří zodpovědět na otázky ohledně slunečního větru (proud nabitých částic vznikající v sluneční koróně). Dosud není znám mechanismus, jakým částice získávají tak vysokou rychlost a dokáží se dostat z gravitačního pole Slunce.

Další otázkou, kterou se vědci zabývají, je rozdíl teplot v atmosféře Slunce a na jeho povrchu, který je o dost chladnější. Zatímco teplota koróny se může pohybovat v řádech milionů stupňů Celsia, teplota na povrchu se pohybuje pouze kolem 5527 stupňů Celsia.

Na ideální čas pro zahájení mise si s vědci z NASA museli náležitě počkat. „Během léta je Země a další planety ve sluneční soustavě v nejpříznivější konstelaci, která nám umožňuje dostat se tak blízko ke Slunci,” uvedl Yanping Guo, jeden z vědců, který se na projektu podílí.

Jde rovněž o historicky první misi pod taktovkou NASA, která nese jméno po žijící osobě – tou je vědec Eugene Parker, který jako první vydal v roce 1958 publikaci o slunečním větru, který budou vědci zkoumat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Nová studie: Slunce může prodloužit život až o dva roky

Modrý veleobr. Nejvzdálenější hvězda je milionkrát jasnější než Slunce

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články