2 Editorial

Advent v čase šílenců

Editorial

Témata: ,

Nějaký vykutálený chlápek, který ovládá firmy s miliardovými obraty, dostane chuť na evropskou dotaci pro malé a střední firmy za 50 milionů. Hladce ji získá a pak se diví, že to někomu nesedí. Ten samý filuta se stane shodou okolností předsedou vlády a čerpá pro své firmy miliardové dotace, nad jejichž pravidly drží svůj prstík a je překvapen, že to někomu přijde divné. A prochází mu to. Miliardy čerpá dál, protože z eráru dal důchodcům pár drobných k penzi a navrch přidal jízdenky na vlak zadarmo. Tleskají mu za to vděčností a opozice, která by jim tyto primitivní zlodějny měla umět vysvětlit, se utápí v žabomyších sporech, nejenže nenabízí drobné k penzi či volňásky na dopravu, ale ani nepředvádí žádnou uvěřitelnou alternativu. Chlápek je sice lehce nervózní, ale když vidí tu bídu, co se proti němu nesměle šikuje, je nakonec v klidu. Opozice totiž získává pozornost jen šaškárnami kolem pomníků, tu se mluví o zboření sochy jednoho Rusa, tu zase o postavení pomníku jiným Rusům.

Ne nepodobná skupina opozičních zoufalců vytahuje do boje proti stávajícím poměrům s "květinovou vzpourou v rodině příslušníka lidově demokratické armády". Nejsou to žádné veselé vyhlídky. Útěchou nemůže být, že ani jinde to není lepší, že společenský konsenzus nenacházejí ani v tzv. vyspělých demokraciích, což můžeme pozorovat na předčasných volbách ve Velké Británii, kde se lid musí sejít, aby volil mezi rudým šíleným antisemitou a karikaturou Winstona Churchilla. Podobný souboj čeká také Spojené státy v příštím roce, kde budou podobně rozehrané možnosti. Zdá se, že toto by nerozsekl ani Godot. Kdyby přišel.

Jistotou zůstává díky Bohu aspoň ten adventní čas, který si můžeme uspořádat podle libosti.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více