1 Originální experiment

VIDEO: Jak NASA nechala létat myšáky ve stavu beztíže. Hlodavci zkoumají kosmos

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Vesmírný výzkum už zažil ledasco a už od samého počátku nejsou ani zvířata vyslaná do kosmu ničím zvláštním. Ale myši poletující na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS)? NASA se zkoumáním vlivu stavu beztíže a obecně zátěže spojené s vesmírným cestováním na organismus těchto hlodavců věnuje už od roku 2014. Myši a lidé totiž mají překvapivě mnoho společného, vědcům by tak experiment z ISS mohl přinést řadu cenných poznatků. A jak se ukázalo, myším se dokonce po čase pohyb plavmo prostorem zalíbil, píše server Deutsche Welle

„Protože vesmírné prostředí má vliv na několik vzájemně provázaných biologických systémů – včetně kostí, svalů, srdce, krevního oběhu a imunitního systému –, je občas lepší studovat vše najednou v jediném organismu,“ uvádí na svých stránkách NASA. „A toho lze docílit s využitím studia modelového organismu, jako jsou myši a další hlodavci.“ Fyzická stavba lidí a myší je podle agentury v lecčems podobná, další výhodou je nepříliš dlouhá myší doba žití, což vědcům umožňuje snadno zkoumat vlivy stavu beztíže v relativně krátkém čase.

NASA tuto misi zahájila už v roce 2014, když se snažila zjistit, zda myší astronauti vůbec přežijí cestu vesmírem a zda s nimi obyvatelé ISS dokáží koexistovat. Druhý pokus agentura spustila o rok později a zkoumal dopad cestování v kosmu na myší nervovou soustavu a jednotlivé orgány. Jen co budou výsledky řádně zpracovány, mohly by „vědcům pomoci odhalit, jaké postupy by mohly nejlépe fungovat na onemocnění kloubů a svalů, což by mohlo vést k vynalezení nových léčebných metod“, uvedla agentura. Další mise se soustředila na nové způsoby léčby řídnutí kostí a ztráty svalové hmoty. A čtvrtá z roku 2017 zkoumala rozdíly mezi růstem a regenerací kostí na Zemi a v kosmu.

Nynější výzkum by měl pomoci přinést nové poznatky pro delší cesty lidí na Mars a potenciálně ještě dál. NASA myši sleduje ve speciální krabici, do níž nainstalovala kamery. První pozorování odhalila, že myším stav beztíže příliš nesvědčí, v řádu dní mu nicméně přivykly a dokonce jej začaly využívat – kupříkladu plavmo kroužit okolo v kleci.

Čtěte také: Páníček Assange vypadal zdevastovaně, jeho kočka je ale fit a v bezpečí, ujistila WikiLeaks

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.