1 krize v Berlíně

Ne, ne. Ve sporu o migraci Merkelová nezvažovala odstoupení. Spasitele migrantů chválí

bilance

Témata: ,

Ani na vrcholu vládního sporu o migraci nemyslela Angela Merkelová na to, že by rezignovala na funkci německé kancléřky. Řekla to dnes na letní tiskové konferenci v Berlíně. Uvedla také, že šlo o zásadní spor, který bylo nutné vyřešit.

Politici by si podle ní ale měli dávat větší pozor na jazyk, který při podobných střetech užívají. Merkelová a její Křesťanskodemokratická unie (CDU) vedly v červnu několikatýdenní spor s ministrem vnitra Horstem Seehoferem a jeho Křesťanskosociální unií (CSU) o vracení běženců z německých hranic. Konflikt určitou dobu ohrožoval existenci celé vlády, než se ho začátkem července podařilo urovnat.

Na to, jestli během napjatých týdnů uvažovala o rezignaci, dnes Merkelová našla jasnou odpověď. „Ne, ne,“ řekla novinářům čtyřiašedesátiletá politička, kterou podle pozorovatelů podobné vypjaté momenty nabíjejí.

Šéfka německé vlády také zdůraznila, že spor byl zásadního charakteru a bylo nutné ho vyřešit, i když to zabralo určitý čas. Zároveň vyjádřila pochopení pro to, že v důsledku část veřejnosti ztratila ve vládu důvěru. Chce ji znovu obnovit prací v příštích měsících.

Kancléřka se vyslovila také pro to, aby byli politici opatrnější, pokud jde o jazyk, jaký používají. Ten byl podle ní v aktuálním sporu ohledně migrační politiky v křesťanské unii, CDU vs. CSU, „velmi často příkrý“. Eroze jazyka by podle ní mohla mít dopad na politickou kulturu.

K aktuální situaci ve Středozemním moři kancléřka zdůraznila, že si „samozřejmě cení práce civilních zachránců v nouzi na moři“. Předpokladem ovšem je, že zachovávají platné právo. Tito zachránci podle ní „spasili život neuvěřitelně mnoha lidem“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Strany německé vládní koalice se dohodly na migračních opatřeních


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.