1 kontroverzní vůdce

Egypťané s hvězdou Salahem trénují v Čečensku. Kadyrov naplňuje své ambice

, NOVÉ

Témata: , , ,

Světová pozornost se v souvislosti s blížícím se mistrovstvím světa ve fotbale v Rusku upíná i k neklidnému Čečensku. Metropole Groznyj se totiž stal tréninkovou základnou egyptského týmu vedeného hvězdou Liverpoolu Mohamedem Salahem. O ambicích čečenského vůdce Ramzana Kadyrova píše Guardian.

Autonomní ruská republika na severním Kavkaze byla v posledních dekádách značně zdevastována válkami. To nezabránilo egyptským fotbalistům, aby si k trénování vybrali stadión pojmenovaný po zavražděném čečenském prezidentovi Achmatu Kadyrovovi,

Jeho syn, neoficiální prezident republiky, Ramzan Kadyrov, známý například tvrdým postojem vůči homosexuálům v zemi, si díky fotbalovému šampionátu plní své zahraničněpolitické ambice. Kadyrov slouží jako Putinova spojka na Blízkém východě a zároveň je i v zahraničí brán jako hlas ruských muslimů.

V blízkosti stadionu, který leží nedaleko nablýskaného centra města Groznyj, byl vybudován nový luxusní hotel, ve kterém egyptští fotbalisté přebývají. Ti na Kavkaz přiletěli v neděli. Spolu s týmem dorazil i světově proslulý záložník Mohamed Salah, který je známý pro projevy své víry na fotbalovém hřišti. S týmem však největší egyptská hvězda neabsolvovala první trénink, který proběhl ještě v den příletu, protože potřebuje doléčit zranění, které si způsobil při finále Ligy mistrů proti Realu Madrid.

Neoficiální čečenský prezident Ramzan Kadyrov je znám jako velký fotbalový fanoušek. Je například čestným předsedou fotbalového klubu Terek Groznyj. Svému spojenci Vladimíru Putinovi například vloni uspořádal k 65 narozeninám fotbalové utkání veteránů, kterého se zúčastnil i slavný Ronaldinho.

Čtěte také: Při útoku na kostel v Čečensku zemřelo nejméně sedm lidí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,