Babiš: Na Vojtěcha útočila opozice i ministři z koalice, neuměl se bránit

REZIGNACE MINISTRA ZDRAVOTNICTVÍ

Babiš: Na Vojtěcha útočila opozice i ministři z koalice, neuměl se bránit 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) s rozhodnutím rezignovat na post ministra zdravotnictví přišel sám Adam Vojtěch (za ANO) již v pátek večer. Babiš zároveň uvedl, že největší chybou Vojtěcha byla přílišná slušnost, kvůli které nebyl schopný snášet útoky. Ukázalo se, že se nevžil do funkce krizového manažera, řekl Babiš. Popřel také, že by odmítl Vojtěchův srpnový požadavek o znovuzavedení povinných roušek.

„V pátek večer mi Vojtěch oznámil, že je definitivně rozhodnutý, že je připraven rezignovat,“ uvedl Babiš během tiskové konference. „Jsem přesvědčen, že to byl v historii České republiky nejlepší ministr zdravotnictví. Neměl to jednoduché, protože není lékař. Ale přesto udělal na ministerstvu podstatně více práce než ti ministři, kteří tam byli předtím,“ chválil Vojtěcha premiér.

Podle něj ale doplatil na svou slušnost. „V naší politice to byla ale jeho nevýhoda, byl napadán ze všech stran. Všichni na něj útočili. Opozice, ale i ministři z koalice. A on se v podstatě neuměl bránit. A já jsem mu proto na jedné tiskovce jak si asi pamatujete, řekl nebuďte slušný, Adame, musíte se bránit. Ale protože je slušný, tak se podle mého názoru málo bráni,“ uvedl Babiš s narážkou na kritizované vystoupení během březnové tiskové konference.

Tehdy se Vojtěch dostal do ponižující situace, kdy kvůli novinářským dotazům na nepravdivá slova o lékařce ze soukromé laboratoře, byl za zády peskován premiérem, aby řekl jméno úřednice, která mu nepravdivou informaci dala.

Babiš o rouškách: Nic jsem neměnil, není to pravda

Do boje s koronavirem věnoval Vojtěch podle Babiše velkou energii. „A tu první vlnu zvládl. Je to oblíbený ministr, chodí mi mnoho sms, které mu vyjadřují podporu,“ řekl premiér. „On má ale mladou rodinu, chodit domů po půlnoci a být pod takovým tlakem, to není jednoduché,“ dodal Babiš.

Vojtěchovu rezignaci už Babiš s prezidentem projednal, zítra ráno v osm hodin by měl Prymulu jmenovat do funkce, potvrdil. „Jsme v situaci, kdy musíme zavést krizové řízení, to tedy bude hlavní úkol pana Prymuly. Vláda musí komunikovat jednotně, což se bohužel neděje. A ministři se musí držet svých kompetencí a svého řemesla,“ řekl Babiš.

Premier také odmítl, že by vláda jakkoli selhala a také popřel, že by měnil názory. „Já jsem nic neměnil, není to pravda,“ uvedl Babiš k tomu, že by odmítal srpnové rozhodnutí o znovuzavedení roušek, se kterým přišli hygienici. „Plno lidí změnilo názor, i odborníci,“ dodal premiér.

V pondělí ve 20:00 má Babiš vystoupit s televizním projevem. Při jarní vlně covidu-19 Babiš vystoupil v televizi s připravenými projevy v březnu i dubnu, v prvním z nich se přihlásil k osobní odpovědnosti za všechna krizová opatření

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Drastická pokuta pro Maďarsko a my

KOMENTÁŘ

Maďarsko dostalo pokutu za to, že komplikuje utečencům ze zemí mimo EU podávání žádostí o azyl. Pokutu 200 milionů eur, tedy pět miliard korun, vyměřil teď ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz