Babišův audit? Na vládní koalici to nebude mít vliv, říká Hamáček

Vlažná reakce ČSSD

Babišův audit? Na vládní koalici to nebude mít vliv, říká HamáčekAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Pokud se ukáže, že Agrofertu byly vyplaceny nějaké dotace neoprávněně, měl by je vrátit, nebo by je měl stát po firmě vymáhat. Novinářům to v pátek řekl předseda ČSSD Jan Hamáček. Reagoval tak na informaci o předběžném výsledku auditu EK, který podle médií dospěl k závěru, že premiér a předseda ANO Andrej Babiš je ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své bývalé podniky. Všechny prověřované evropské dotace, které obdržela skupina Agrofert od února 2017, chce Brusel vrátit zpět. Na vládní koalici ANO a ČSSD audit podle Hamáčka nebude mít vliv.

„Pokud vím, tak je to předběžné stanovisko, které bude ještě podléhat dalším vyhodnocováním. Pokud by se ukázalo, že nějaké dotace byly vyplaceny neoprávněně, tak pokládá za logické, že budou vráceny nebo že budou vymáhány,“ uvedl předseda ČSSD.

ČR na stanovisko EK musí odpovědět a odpověď od ministerstev financí a pro místní rozvoj by měla projednat vláda. Hamáček chce podle svých slov vyčkat na to, jak celý proces dopadne. Předpokládá, že audit dostane k dispozici ČSSD a bude se moci k němu vyjádřit. V nějakém momentě by dokument měl být zpřístupněn veřejnosti, pokud tam nejsou právní překážky.

Hamáček se s Babišem uvidí v pondělí na jednání vlády a tam se s ním chce o věci pobavit. Ohledně dalšího pokračování vládní koalice ČSSD a ANO uvedl, že nejde o nový problém předsedy ANO, o čem by jak ČSSD, tak voliči nevěděli.

Chvojka: Odpověď pro EK by měli zpracovat zástupci ČSSD

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky se sociální demokracie připojí ke čtyřem bodům, které požaduje opozice. „Byť jsme součástí vládní koalice, tak nejsme slepí. A to ani v této věci. Zúčastnil jsem se před hodinou a půl jednání předsedů klubů. Souhlasím se čtyřmi základními tezemi, na kterých jsme se domluvili. A není na tom nic špatného. ČSSD podporuje to, že pokud to jenom trochu bude v rámci zákona možné, žádáme okamžité zveřejnění té zprávy, nebo alespoň její části. S tím souvisí bod číslo dva. Je logické, aby se na základě této předběžné zprávy přestaly dále vyplácet prostředky danému příjemci. To je logické a vyplývá to z bodu číslo jedna. Bod číslo tři, se kterým také souhlasíme, a opakujeme, že není od věci se bavit o tom, ideálně hned v úterý příští týden. Je určitě hloupé to, že pan premiér odešel, byť má pracovní povinnosti. Čtvrtý bod je, že by vláda měla na zprávu reagovat. Nebylo by dobré, kdyby odpověď na zprávu byla v rukou jakéhokoliv člena vlády za hnutí ANO, ale aby byla v rukou člena vlády za ČSSD,“ řekl Jan Chvojka.

Podobně jako předseda strany a šéf poslaneckého klubu hovoří i místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. „Je to problém hnutí ANO, nikoli vlády jako celku nebo ČSSD. Sociální demokracie požaduje okamžité zveřejnění předběžného návrhu auditní zprávy Evropské komise, nebo alespoň její části v rozsahu, který umožňují zákony České republiky a instrukce EU. Na základě této předběžné zprávy požadujeme, aby se přestaly vyplácet příspěvky bývalým firmám premiéra, pokud EK předběžně konstatovala střet zájmů,“ řekla pro Echo24 Jana Maláčová.

Ministryně práce také dodala, že odpovědi na auditní zprávy by neměli vypracovat ministři za hnutí ANO, ale členové sociální demokracie. „Co se týče MPSV neregistrujeme žádné žádosti o proplacení dotací od firem spadajících pod holding Agrofert,“ řekla dále Maláčová.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček Tomáš Petříček říká, že pokud dostal Agrofert dotace neoprávněně, měl by je vrátit. „Neměl jsem možnost se s auditem ještě seznámit. Ale pokud se potvrdí, že peníze Agrofert dostal neoprávněně, tak by je měl Agrofert vrátit. Určitě by nebylo správné, aby to museli hradit daňoví poplatníci,“ odpověděl na dotaz Echo24 Tomáš Petříček.

Dále čtěte: ON-LINE: Babiš je ve střetu zájmů. Brusel chce vrátit dotace pro Agrofert

Babiš: Jsem šokován. Neporušuji zákony, žádné dotace Česko vracet nebude