„Křečka svým tělem nevpustím do úřadu ombudsmana,“ říká levicový novinář Patočka
volba ombudsmana
Zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem rezonuje ve společnosti. Spolek Milion chvilek pro demokracii ještě před volbou avizoval případné demonstrace. Šéfredaktor Deníku referendum Jakub Patočka zase uvedl, že se bude snažit fyzicky zabránit Křečkově vstupu do úřadu, k čemuž vyzval i ostatní.
„Osobně si půjdu před úřad ombudsmana v den, kdy by se ho měl Stanislav Křeček ujmout, sednout. Prostě se ho tam pokusím svým tělem nevpustit. Budu rád, když se přidáte. Nebudu se dál dívat na to, jak tu stát likviduje svoje základní instituce. Mám toho dost,“ napsal levicový aktivista na Twitter.
Osobně si půjdu před úřad ombudsmana v den, kdy by se ho měl #Křeček ujmout, sednout. Prostě se ho tam pokusím svým tělem nevpustit. Budu rád, když se přidáte. Nebudu se dál dívat na to, jak tu stát likviduje svoje základní instituce. Mám toho dost. https://t.co/w2nSCjxBZ4
— Jakub Patočka (@JakubPatocka) February 12, 2020
Patočka se angažoval také politicky. V letech 2003 až 2005 vedl Stranu zelených, za niž v roce 2004 kandidoval na prvním místě kandidátky ve volbách do Evropského parlamentu. V září 2013 vstoupil do České strany sociálně demokratické. V listopadu 2017 však rozhodla městská konference ČSSD v Brně o jeho vyloučení ze strany. Důvodem vyloučení měl být Patočkův podíl na organizaci referenda o poloze nádraží v Brně a kritika postojů ČSSD v této otázce.
Spolek Milion chvilek pro demokracii zase ještě před volbou avizoval, že v případě zvolení Křečka, vyjdou demonstranti do ulic. Po volbě se však vyjádřil na svém Twitteru zatím neurčitě a zmiňoval názory některých poslanců, kteří Křečka volili právě z trucu kvůli Milionu chvilek: „Za zvolení Stanislava Křečka nesou zodpovědnost výhradně ti poslanci, kteří mu dali hlas. Pokud se někdo rozhodl pro Stanislava Křečka jen z trucu, aby ‚naštval Milion chvilek‘, zjevně si neváží instituce ombudsmana. Nechápe odpovědnost vyplývající z poslaneckého mandátu.“
Kritika se ozývala také z opozičních lavic. „Ombudsmanem zvolen Stanislav Křeček, podle něhož není diskriminace problém a neziskové organizace považuje za parazity,“ uvedla na Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Sněmovna je věrným zrcadlem celé společnosti. Věrným zrcadlem je i životopis a hodnotové zakotvení nového ombudsmana. Myslím, že jsme v hajzlu,“ řekl předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.
Křeček se proti kritice důrazně ohradil nejprve už ve středu a poté i ve čtvrtek. Reakci opozice i některých institucí označil za hysterickou. „Společnost je opravdu nemocná absencí demokratických instinktů,“ napsal na Facebooku. „Jsem v politice opravdu na něco zvyklý, ale to bylo rozpoutáno nyní, je těžké nazvat slušným slovem,“ dodal ve čtvrtek v dalším příspěvku.
Jednaosmdesátiletý Křeček, který byl také dlouholetým předsedou Sdružení nájemníků ČR, nastoupí na místo po Anně Šabatové. Její šestiletý mandát skončí příští týden. Šabatová za své vhodnější nástupce označila Křečkovy protikandidáty, tedy Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse, kterého rovněž nominoval Senát. Matys skončil už v prvním volebním kole, když mu hlas dalo jen 20 poslanců.