Diplomatické napětí roste. Vlivní imámové se odmítají sejít s viceprezidentem USA Pencem

Diplomatické napětí

Diplomatické napětí roste. Vlivní imámové se odmítají sejít s viceprezidentem USA PencemNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Imám káhirské mešity Al-Azhar, považovaný za hlavu sunnitského islámu, se odmítl sejít s americkým viceprezidentem Mikem Pencem při jeho nadcházející návštěvě Egypta. Schůzku zrušil rovněž papež egyptské koptské církve Tavadros II. Pence míří do Izraele 17. prosince a chtěl se sejít i s palestinským vedením, avšak i Ramalláh schůzku s ním odvolal. Jde o projev protestu proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlaví město Izraele.

Agentura Reuters citovala z prohlášení mešity Al-Azhar, podle nějž imám Al-Azharu šajch Muhammad Ahmad Tájib odmítl žádost USA o setkání s Pencem. Mělo se konat 20. prosince.

Koptská komunita dnes oznámila, že podobě se zachová i Tavadros II. Trumpovo středeční oznámení o Jeruzalému je podle koptů projevem „opovržení miliony Arabů“.

Palestinská samospráva dnes potvrdila, že schůzka jejího předsedy Mahmúda Abbáse s Pencem, plánovaná původně na 19. prosinec, se konat nebude. Pence má 17. prosince přijet do Izraele, odkud zamíří do Egypta, kde se má sejít s prezidentem Abdal Fattáhem Sísím.

Trump dal pokyn k přesunu amerického velvyslanectví do Jeruzaléma a rozešel se tak se svými předchůdci. Status Jeruzaléma je citlivé téma a podle zbytku světa se o jeho statusu má jednat v izraelsko-palestinských rozhovorech. V pátek se konaly v muslimském světě bouřlivé protesty, při nichž zahynul jeden člověk a množství lidí bylo zraněno.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který s Trumpem také nesouhlasí, dnes vyzval muslimy, aby při svých protestních akcích zachovali klid a jednali v souladu s právem a demokracií. Na palestinských územích i v Turecku protesty pokračovaly i dnes. „Osud Jeruzaléma nemůže být ponechán státu, který palestinskou zem okupuje od roku 1967 bez ohledu na právo a morálku,“ řekl Erdogan.

V telefonickém rozhovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se podle zdroje z Erdoganova okolí oba prezidenti shodli, že se společně pokusí přimět USA Trumpovo rozhodnutí zrušit.

Protesty se neomezují jenom na muslimský svět. Na jihu Švédska v Malmö se sešlo asi 200 lidí a provolávali protižidovská hesla. Ministryně zahraničí Margot Wallströmová k tomu uvedla, že volat po smrti Židů je „naprosto nepřijatelné“. Projevy antisemitismu odsoudil i ministr spravedlnosti Morgan Johansson. V Malmö žije podle agentury AP 285.000 lidí a podle statistiky sedm procent z nich pochází z Blízkého východu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články