Babišova vláda nemá plán a zavádí komunistická opatření, míní Klaus

Babišova vláda nemá plán a zavádí komunistická opatření, míní KlausNOVÉ
Václav Klaus Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

Kritika Babišovy politiky

jhr Echo24

Hlavním problémem vlády Andreje Babiše je absence zřetelného plánu, s nímž by se dalo souhlasit, či nesouhlasit, míní někdejší prezident Václav Klaus. Koaliční ČSSD a komunisté, díky nimž dostal kabinet důvěru sněmovny, podle něj premiéra tlačí k provádění populistických, komunistických opatření. A Babišovi za to tyto ústupky stojí, prohlásil Klaus v diskuzním pořadu Partie. Bývalý prezident nevyloučil, že by se mohl opět ucházet o prezidentský úřad. Domnívá se ale, že to je úkol pro nové generace.

„Je mi skoro jedno Babišův byznys a rodina. Myslím, že hlavním problémem je, že (politice Andreje Babiše - pozn. red.) chybí nějaká koncepce, strategie, zakotvení,“ míní bývalý předseda ODS. „Je to jen ad-hoc, chybí zřetelný plán, s nimiž by se dalo souhlasit, či nesouhlasit,“ dodal.

Šéf hnutí ANO podle něj ustupuje svému koaličnímu partnerovi, sociální demokracii, a také komunistům. „Aby si je nenaštval, tak vesele zlevňuje dráhu, nabízí obědy zdarma ve školách. To jsou komunistická opatření, o nichž jsme věděli, že se musí zlikvidovat po listopadu, a ono se to vrací,“ nechal se slyšet Klaus. „Jemu to za to samozřejmě stojí, aby kvůli tomu ustupoval,“ řekl Klaus a nastínil, že kdyby Andreji Babišovi odešli sociální demokrati z vlády, už by zřejmě nikdy nebyl premiérem.

Likvidace pravé a levé

Tlak partnerů ANO je dán tím, že Andrej Babiš nemá zásadní pravé, nebo levé vymezení, myslí si někdejší prezident. „On likviduje pravo-levou koncepci politiky,“ okomentoval Klaus. Považuje za špatné, že se s hnutím ANO nespojil někdo z pravice. Pak by ho mohli stejným způsobem jako sociální demokracie vydírat a dělat tvrdá pravicová opatření,“ řekl exprezident.

V kritice Babišova kabinetu ještě pokračoval, když se pozastavil nad tím, jak může „přežít“ chování ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD). Podivil se také nad tím, že premiér ještě drží ve vládě ministra dopravy Dana Ťoka „Že ho za situaci na dálnici D1 neumučí parlament, to je skoro neuvěřitelné, že to může přežít ministr dopravy. To je úplně dětinské a a směšné, že to vládě prochází,“ myslí si Václav Klaus.

Vinu vidí i na straně opozici, kterou označil jako chabou alternativu. „Ta taky nepřichází s žádnou jasnou koncepcí, to se Babišovi získávají strašně snadno hlasy,“ uvedl bývalý prezident.

Klaus naopak Babiše ocenil v postoji k masové migraci. „Tam předseda vlády nepochybně svou podporou nesouhlasu k Marakéšské deklaraci získal řadu stoupenců, protože to nikdo jiný z našich politiků neřekl takhle hlasitě,“ pochválil Klaus.

Kandidatura na prezidenta

Dostalo se krátce také na záležitost prezidentské volby v roce 2023 a možné Klausovy kandidatury. Bývalý prezident Václav Klaus nevyloučil, že by se mohl opět ucházet o prezidentský úřad. Domnívá se ale, že to je úkol pro nové generace.

„Nevím, jestli starý pán mého věku může o něco takového usilovat,“ řekl Klaus na otázku týkající se jeho případné kandidatury na prezidenta. „Tahle možnost tady je, ale myslím, že to je už úkol pro nové generace,“ dodal. Nová generace si ale podle něj o to musí říct a musí se vyprofilovat.

Zda by prezidentem mohl být jeho syn Václav, odpověděl, že se názorově vyprofiloval dobře a ukázal, že má odvahu foukat proti větru. „Jestli má schopnost přátelské komunikace s miliony voličů, to by se teprve muselo ukázat,“ řekl.

Čtěte také: Bookmakeři favorizují do prezidentských voleb Fischera a Klause ml. Sázkaři zase věří Klausovi st.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články