Berňák varuje živnostníky. Za podvodnou žádost o příspěvek vám hrozí 8 let
25 TISÍC PRO OSVČ
Plošné kontroly živnostníků nebudou, kdo však bude podvádět, může skončit až na 8 let ve vězení. S tím počítá finanční správa, která dohlédne na poskytování kompenzačního příspěvku 25 tisíc korun pro poškozené živnostníky a podnikatele. Mezi nimi však nadále panuje zmatek, zda o příspěvek požádat a počítat tak s možnou finanční kontrolou.
V důvodové zprávě zákona se přitom píše, že při chybném a neoprávněném podání se živnostníkovi příspěvek odebere pomocí daně. „Zjistí-li správce bonusu na základě postupu k odstranění pochybností nebo na základě daňové kontroly, že nebyly splněny podmínky pro vznik nároku na kompenzační bonus a kompenzační bonus nebyl vyměřen ve správné výši, doměří daň ve výši rozdílu vyměřeného kompenzačního bonusu a částky nově zjištěné,“ uvádí dokument k zákonu o poskytnutí příspěvku.
Nyní finanční správa pro Echo24 přiznává, že ve výjimečných případech bude berňák předávat neoprávněná podání vyšetřovatelům. „V případě „křiklavých“ případů budou kontroly provedeny a předány k řešení orgánům činným v trestním řízení, v jejich kompetenci je následné řízení došlo-li k podvodu, dle § 209 Trestního zákoníku, u kterého je možné s přihlédnutím k nouzovému stavu sazba 2 až 8 let odnětí svobody. Kompenzační bonus podléhá režimu daňového řádu, tedy kontrola je možná 3 roky. Těm, kdo bonus dostali, aniž na to měli nárok, může finanční úřad dodatečně vyměřit daň ve výši neoprávněně vyplaceného bonusu,“ řekl pro Echo24 Lukáš Heřtus z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství.
Podle vyjádření správy nebudou úředníci rozjíždět plošné kontroly, které by měly odhalit, kdo se k příspěvku dostal neoprávněně. „Finanční správa má dlouhodobě nastavené kontrolní nástroje, které využívá při vyplácení jakýchkoliv prostředků, jako například u nadměrných odpočtů či přeplatků. Ty budou využity i při vyplácení kompenzačních bonusů,“ uvedl Heřtus.
Současné podmínky ale nutí živnostníky a podnikatele, aby si žádost o příspěvek dvakrát rozmysleli. Může za to i vyjadřování ministryně financí Aleny Schillerové, která kontrolami a postihy hrozí ve svých vyjádřeních. Psali jsme o tom zde.
Současné podmínky jsou totiž pro daňové poradce i živnostníky značně nejasné a některé obory si tak nemohou být jisty, zda se o kompenzační příspěvek ve výši 25 tisíc korun lze přihlásit. „Největší problém ale je, že stát a zejména paní ministryně financí Alena Schillerová svým prohlášeními a výroky vyvolala obrovskou nejistotu. Myslím si, že je to úmysl, aby to řadu podnikatelů odradilo. Je to taková ostrakizace,“ řekl pro Echo24 předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek.
Podle něj se sice konečně po měsíci vyřešilo, že stát pomůže živnostníkům aspoň v takto omezené výši, přesto ministryně financí postup značně znepřehlednila. „Paní Schillerová přichází s vyhrožováním, že se rozjedou kontroly a že se peníze budou vracet a hříšníkům hrozit až osm let vězení. Samotný zákon je přitom napsán dobře a srozumitelně. Přesto ho ministryně interpretuje tak, že to může u lidí vyvolat bázeň a strach vůbec o něco požádat. Vyhrožování ze strany ministryně je tedy nehorázné,“ řekl Bábek.