Babiš nás střetem zájmů ohrožuje. Je muž minulosti, kritizují poslanci premiéra

Babišův střet zájmů

Babiš nás střetem zájmů ohrožuje. Je muž minulosti, kritizují poslanci premiéraAKTUALIZOVÁNO
Předseda vlády Andrej Babiš Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Předseda vlády Andrej Babiš ohrožuje svým střetem zájmů zemi. Tak se vyjadřují politici k zjištění deníku The Guardian, že právníci Evropské komise podezírají českého premiéra ze střetu zájmů a porušení unijních pravidel. „Pokud i právní analýza právníku Evropské komise říká, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, pak je to vážný problém,“ řekl pro Echo24 místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle britského listu hrozí českým daňovým poplatníkům, že bude muset uhradit 82 milionů eur (2,1 miliardy korun), které byly Agrofertu letos vyplaceny.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš v reakci na nové zjištění ohledně střetu zájmů Andreje Babiše uvedl, že vyzve ministerstva k prověřování. „Bohužel české úřady tuto situaci bagatelizovaly či přímo ignorovaly. V pondělí vyzvu příslušná ministerstva a úřady, aby se konečně zabývaly střetem zájmů premiéra a ministra zemědělství. Našim cílem je nastavit spravedlivou dotační politiku, ve které nebude prostor pro zneužívání střetu zájmů či znevýhodňování malých a středních podniků. Zákony a předpisy musí dodržovat nejenom občané, ale i premiér Andrej Babiš,” řekl k aktuální situaci předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„V tuto chvíli jsou zveřejněny jen kusé informace z interní zprávy. Analýza, o které média hovoří, není oficiálně zveřejněná, a tudíž v tuto chvíli nelze nic předjímat. Pokud ale musí někdo tyto věci vysvětlovat, pak je to Andrej Babiš, určitě ne ČSSD. Bylo by ale nepřijatelné, aby Česká republika kvůli bývalým firmám Andreje Babiše musela vracet dotace,“ řekl k aktuální situaci předseda ČSSD Jan Hamáček. Právě sociální demokraté jsou koaličním partnerem hnutí ANO ve vládě.

Podle Pražského hradu se Andreji Babišovi chtějí pomstít mimo jiné extrémní levičáci. „Není překvapivé, že se v pomstě Babišovi za emancipovanou a zásadovou českou zahraniční politiku angažují extrémní levičáci a lidé přisátí na současném Bruselu,“ napsal na Twitteru hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

O selhání úřadů mluví i europoslanec Luděk Niedermayer. „Je ostuda a obrovské selhání, že orgány našeho státu se nejsou sto dobrat pravdy a musí nám ji odhalit až Evropská komise. Teď jde o hodně peněz, o které naše země přijde a musí je po Agrofertu vyžadovat, a o to, jak se k tomu Andrej Babiš postaví,“ uvedl Niedermayer.

Místopředseda lidovců a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka vyzývá Babiše, aby ze své pozice odstoupil. „Vždy je špatně a problémem, když tato země řeší problémy premiéra místo aby premiér řešil problémy země. Pokud i právní analýza právníku Evropské komise říká, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, pak je to vážný problém. Dobrý politik má myslet na svou zemi a pokud ji svým chováním či minulostí nějak ohrožuje, pak by měl upřednostnit veřejný zájem před svým a odejít z pozice, ze které vyplývá střet zájmů,“ řekl pro Echo24 Marian Jurečka. 

Předseda ODS Petr Fiala upozorňuje, že za současnou situaci jsou zodpovědní i sociální demokraté a komunisté, kteří drží Andreje Babiše neustále u moci. „Znovu se potvrzuje, že Andrej Babiš čelí obrovskému střetu zájmů a tím ohrožuje ústavní funkci premiéra a pověst země. V každé demokratické zemi by to znamenalo rezignaci premiéra na svou funkci. To ale od Andreje Babiše nečekám. Odpovědnost za to dnes mají i ti, co ho za každou cenu drží u moci, tedy sociální demokraté a komunisté. Andrej Babiš musí být poražen ve volbách. ODS pro to udělá maximum možného,“ uvedl pro Echo24 předseda ODS Petr Fiala.

Podobně reagoval i europoslanec ODS Jan Zahradil. „Tento problém AB zatěžuje a bude zatěžovat náš stát nepříjemným způsobem i nadále. Oslabuje jak pozici ČR, tak pozici premiéra. Pan Babiš celou věc bagatelizuje, ale může mu to přerůst přes hlavu,“ řekl Zahradil.

Babiš je muž minulosti

Místopředseda vládní sociální demokracie Martin Netolický uvedl, že by si měl Andrej Babiš konečně vybrat, čím chce být. „Každý státník by si měl vybrat, jestli chce pracovat pro zájem obecný, nebo jestli chce dělat byznys a čerpat při tom veřejné zdroje. Kombinace obojího může vést k obdobným podezřením. Být v čele exekutivy, která se podílí na nastavení podmínek a poté i rozdělování evropských peněz, a zároveň prostředky čerpat pro svůj podnik, to není pravda běžné. Jestli střet zájmů vidí Evropská komise, což mě nepřekvapuje, pak český daňový poplatník opět zapláče. V těchto věcech se zatím se Západem nemůžeme vůbec srovnávat,“ řekl pro Echo24 Martin Netolický.

Jako o muži minulosti mluví o Babišovi předseda STAN Jan Farský. „A do minulosti stahuje celou zemi. Místo aby řešil školství, infrastrukturu, dluhové pasti, kvalitu vody a půdy, řeší jen sám sebe. Česká republika Andreje Babiše přežije. Jen s ním ztrácíme mnoho let, které mohly naši zemi a společnost posunout kupředu. Zatím za jeho hříchy minulosti draze platíme naší budoucností,“ řekl Jan Farský.

Andrej Babiš v prvotní reakci uvedl, že se jedná o lži. „V žádném střetu zájmu nejsem, chovám se přesně podle zákona, tak jak jej přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám,“ uvedl Andrej Babiš.

Podobně se vyjádřil i holding Agrofert, který má Andrej Babiš ve svěřenském fondu. „Máme informace pouze z médií. Přijde nám to jako nesmysl a spekulace. Ještě minulý týden komisařka Corina Cretu na slyšení v Evropském parlamentu prohlásila, že Evropská komise žádné vyšetřování nevede. Proto ani nemůže existovat žádná zprávy. Ani my žádné informace o údajném vyšetřování nemáme. Nikdo nás nekontaktoval. Počkáme na oficiální stanovisko Evropské komise. Pokud nějaká oficiální zpráva existuje, podrobíme ji právní analýze. Každopádně trváme na to, že vše je podle práva. Potvrzují to i naše právní analýzy. Andrej Babiš učinil vše, co po něm český právní systém vyžadoval. Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Agrofert čerpá dotace zcela v souladu s českým i evropským právem a podle stejných pravidel, jako všichni ostatní příjemci dotaci v České republice,“ uvedl pro Echo24 mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Budou to čeští daňoví poplatníci, kteří za to zaplatí, upozornila už dříve europoslankyně

Čerpání dotací pro Babišovy bývalé firmy kritizuje dlouhodobě také německá europoslankyně Ingeborg Grässle (CDU). Ta už před rokem upozorňovala na to, že Češi musejí být připraveni na to, že budou vracet takto čerpané dotace. „Je důležité vzít v potaz, že to budou čeští daňoví poplatníci, kdo zaplatí za to, když nebudou dodržována pravidla o zadávání veřejných zakázek i další předpisy,“ řekla před rokem politička z Bádenska-Wüttenberska pro deník Neovlivní.

Babiš, který má s Grässleovou dlouhodobý spor, tvrdí, že německá politička nesnáší Českou republiku. „Vždycky je připravena na mě vyhodit kýbl sraček. V tomhle je velice aktivní, a tím se zviditelňuje v Bruselu. Je součástí té kampaně. Paní Grässle nemá ráda Českou republiku a dělá jí radost, když ji může pomlouvat,“ prohlásil šéf hnutí ANO loni v květnu.

Podle sobotního vyjádření premiéra Andreje Babiše je jednou ze spoluviníků toho, že napsala zahraniční média o tom, že budou muset Češi nejspíš vrátit přes dvě miliardy korun vyčerpaných dotací, právě Ingeborg Grässle. „Může za to patologická nenávist paní europoslankyně Grässle. A naši čeští poslanci samozřejmě v Bruselu dělají politiku a poškozují naši zemi. Jsou to nesmysly. Zachoval jsem se podle českých zákonů,“ řekl v sobotu v České televizi Andrej Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Brusel podezírá Babiše ze střetu zájmů kvůli dotacím. Premiér mluví o lži

Agrofert odmítá, že by na něj měl Babiš nějaký vliv. Vše je prý podle práva

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články