Zpravodajské informace jsou významný nástroj při vládnutí, tvrdí Vladimír Špidla
ECHOPRIME
Když jsme se v redakci zamýšleli, kdo by „po Vrběticích“ mohl zasvěceně pohovořit jak o tajných službách České republiky, tak o prezidentu Zemanovi, byl pro nás Vladimír Špidla první volba. Zemanův nástupce v úřadě premiéra (2002–2004) a posléze evropský komisař oslavil před několika dny sedmdesátku, přesto je pořád jednou nohou v politice. Radí ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové, současně je činný v think-tanku ČSSD, Masarykově demokratické akademii.
Právě v těchto dnech opozice počítá, jestli by se jí mohlo podařit vyslovit vládě nedůvěru. Zaslouží si to Babišův kabinet?
To ať posoudí opozice sama, jestli chce hlasování o nedůvěře. Mně osobně se z hlediska volebního a politického cyklu zdá, že už je to věc spíš formální, už tak trochu součást volebního zápasu.
Prezident Zeman řekl, že i kdyby nedůvěra vyslovena byla, nechá Babiše dovládnout.
Ústavně to možné je. Česká ústava předpokládá, že vláda může vládnout v demisi. My nemáme konstruktivní vótum o nedůvěře, jako má třeba ústava v Německu, kde můžete vyslovovat nedůvěru, jenom pokud máte představu, co bude následovat. Já osobně si myslím, že Miloš Zeman občas ústavu nedodržuje. Například když nejmenuje rektory apod. U konstatační formulace v ústavě není možnost pro zbytečné odklady. Ale to není tento případ. On není povinen jmenovat novou vládu, tato povinnost mu vzniká až po volbách.
Část opozice mluví o tom, že se prezidenta pokusí odvolat. Senátor Tomáš Czernin to odůvodňuje vlastizrádným chováním Zemana v případě Vrbětice.
Mohou zkusit sehnat pro svůj záměr ústavní většinu v obou komorách parlamentu. Jenže každému je asi zřejmé, že to by byla neřešitelná úloha, že takový výsledek není dosažitelný. Takže opět – symbolická věc spjatá s volební kampaní.
Celý rozhovor s bývalým premiérem a eurokomisařem Vladimírem Špidlou si přečtete už nyní na ECHOPRIME nebo v tištěném Týdeníku ECHO od čtvrtka na stáncích. Objednat si jej můžete zde.