1 Podpora palestinské samosprávy

Evropská komise pošle miliardu palestinské samosprávě

NOVÉ

Témata: , ,

Evropská unie bude dál praktickými kroky podporovat palestinskou samosprávu, uvedla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Zopakovala, že k řešení situace na Blízkém východě vznikem dvou států, tedy Izraele a palestinského státu, neexistuje podle názoru EU alternativa. Evropská komise ve středu potvrdila další pomoc ve výši 42,5 milionu eur (asi miliarda Kč) pro palestinskou samosprávu, včetně výrazné podpory pro východní Jeruzalém.

„Žádná alternativa není politicky prosaditelná a životaschopná, žádná jiná nenaplní legitimní aspirace obou stran včetně oprávněných bezpečnostních zájmů Izraele,“ prohlásila šéfka diplomacie EU. Unie podle ní podniká konkrétní praktické kroky, včetně pokračující podpory palestinské samosprávy a Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), kterému nyní své financování omezily USA.

Podle Mogherinové je v tomto kontextu důležité sjednotit pod jednu správu palestinské území na Západním břehu a v pásmu Gazy. Vyzdvihla v této souvislosti pozitivní roli, kterou při těchto snahách hraje Egypt.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Evropská komise oznámila další finanční podporu palestinské samosprávě. Celkem 14,9 milionu eur z ní (přes 370 milionů Kč) je určeno pro východní Jeruzalém, hlavně na boj s chudobou, ekonomický rozvoj, podporu školství a „zachování palestinského charakteru města“. Zbývajících 27,6 milionu eur (asi 690 milionů Kč) je určeno pro palestinskou samosprávu na podporu reforem, fiskální konsolidaci či lepší přístup k vodě a energiím.

Nynější peníze jdou nad rámec už přijatého evropského financování, které představuje 158,1 milionu eur (přes 3,9 miliardy Kč) na výdaje palestinské samosprávy od platů přes penze po sociální dávky a základní veřejné služby. Dalších 107 milionů eur (přes 2,6 miliardy Kč) unie poskytla UNRWA na práci v palestinských uprchlických táborech a 18 milionů eur (asi 450 milionů Kč) míří na podporu investic na Západním břehu i v pásmu Gazy.