„Chaos, chová se jako podvodník, premiér si z národa dělá pr....“ Opozice reaguje na Arenbergerovu rezignaci

REAKCE NA VÝMĚNU MINISTRŮ

„Chaos, chová se jako podvodník, premiér si z národa dělá pr....“ Opozice reaguje na Arenbergerovu rezignaci
Lídři opoziční koalice SPOLU a STAN s Piráty. Foto: Občanská demokratická strana
Domov

Echo24

Lídři opozičních stran ostře kritizují výměnu na ministerstvu zdravotnictví, kterou dnes oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Opozice se kriticky opřela nejen do samotného angažmá ministra Petra Arenbergera (za ANO) v nejvyšší pozici ve zdravotnictví, kvůli jeho nevyjasněným majetkovým poměrům, ale jako problém vidí někteří i plánovaný návrat exministra Adama Vojtěcha (za ANO).

„Vláda chaosu překonává sebe sama,“ vyjádřil se brzy po oznámené rezignaci předseda Pirátů Ivan Bartoš na twitteru. „Ministr Arenberger odchází po sérii skandálů jen proto, aby se vrátil Adam Vojtěch, který je spojovaný s neprůhlednými zakázkami nákupů ochranných pomůcek. Pátá výměna ministra zdravotnictví během epidemie pouze podkopává důvěru lidí této země,“ dodal.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová neskrývala své překvapení nad tím, jak dlouho Arenberger ve funkci ministra vydržel. Skončit měl podle Pekarové už mnohem dřív. „On se evidentně v této pozici neměl ani nikdy ocitnout. A nemá ani co dělat v pozici ředitele nemocnice. Já si myslím, že by to nemělo skončit tím, že pan Arenberger teď skončí jako ministr a půjde si odpočinout do klidu křesla ředitele nemocnice. Je to organizace, která hospodaří s obrovskými penězi a on se z toho evidentně snaží mít co největší prospěch. Chová se jako podvodník,“ řekla Pekarová pro ČT.

Také předseda KDU-ČSL Marian Jurečka si myslí, že situace byla neudržitelná. „Já si myslím, že už to nešlo udržet déle: každý den přicházela další a další kauza, nevyjasněné věci v oblasti jeho majetkového přiznání nebo jeho příjmy... To prostě není možné ustát. Myslím si, že je to logický důsledek událostí posledních dvou týdnů,“ řekl pro ČT. „I z těch vyjádření Andreje Babiše z posledních dnů bylo zřejmé, že Babiš si už nad ním umyl ruce a že ho nechce dát podporovat, držet nebo do něj investovat vlastní politický kapitál. Byla to otázka času. Celá tato anabáze je bohužel zoufalým výsledkem personální politiky Andreje Babiše. Není normální, aby se osm měsíců na resortu vystřídali čtyři ministři,“ dodal Jurečka.

Poslanec a politolog Petr Gazdík se podělil pouze o stručné, ale jasné vyjádření. „Pan premiér si z národa dělá prdel,“ napsal na twitteru.

Petr Arenberger byl čtvrtým ministrem zdravotnictví od začátku pandemie covidu-19. Ve funkci vydržel pouhých 48 dní. Jeho rezignaci oznámil v úterý ráno premiér Babiš. „Celá rodina je pod tlakem, to je hlavní důvod,“ uvedl Babiš (více jsem psali zde). V posledních týdnech se stal Arenberger terčem kritiky kvůli informacím kolem jeho majetkového přiznání, se kterými přišla média. Ve funkci by ho měl podle Babiše nahradit exministr Adam Vojtěch, který ve funkci skončil v září loňského roku.