Sovětský svaz se pokusil Západní Berlín vyhladovět. Díky leteckému mostu spojenců neuspěl

Blokáda západního Berlína

Sovětský svaz se pokusil Západní Berlín vyhladovět. Díky leteckému mostu spojenců neuspělNOVÉ
Svět

Echo24

Blokáda západních sektorů Berlína, kterou Sovětský svaz zahájil 24. června 1948, znamenala jednu z nejvážnějších krizí studené války. Ke blokádě, která ohrožovala životy zhruba dvou milionů lidí, vedly rozpory mezi spojenci o poválečném vývoji v Německu a měla být nástrojem, jímž chtěl diktátor Josif Stalin posílit sovětský vliv v poválečném Německu.

Západní země reagovaly vytvořením leteckého mostu, kterým téměř jedenáct měsíců zásobovaly izolovaná pásma německé metropole. V únoru 1949 začala Moskva jednat o ukončení blokády. Ta oficiálně skončila 12. května 1949, přesto Spojenci pro jistotu pokračovali v zásobování Západního Berlína až do července téhož roku.

Blokádu všech vodních a pozemních přístupových cest, které zajišťovaly spojení mezi Západním Berlínem a částmi Německa pod správou Američanů, Britů a Francouzů, nařídil Stalin v domnění, že se izolované město bez možnosti zásobování rychle vyčerpá. I když Spojence situace překvapila, USA již druhý den vytvořily letecký most, jehož prostřednictvím dopravovaly do Berlína vše potřebné pro přežití místních lidí.

Do zásobovacích operací se postupně zapojili Britové, letci z Nového Zélandu, Austrálie, Kanady a Jižní Afriky. Do Berlína směřovala letadla naplněná potravinami, ale třeba i uhlím.

Legendární byla i tzv. americká „Dakota“, neboli „rozinkový bombardér“. Z tohoto letounu hodil jeden americký pilot před přistáním dětem balíček sladkostí. Tato skutečnost se později mezi lidmi rozšířila a později házeli lidem balíčky se sladkostmi i ostatní piloti.