1 Týdeník Echo

Týdeník Echo: Politicky nekorektní Drážďany, začátek Babišova pádu a jak přežít duben

NOVÉ

Témata:

Svůj článek Drážďany, laboratoř politicky nekorektního Německa, začíná Daniel Kaiser otázkou: „Věděli jste, že ve východním Německu se dalo do pohybu volné intelektuální hnutí, které se odvolává na Chartu 77?“ A pokračuje: „Po knize Benediktova cesta amerického konzervativce Roda Drehera, který se inspiruje Havlovou Mocí bezmocných a Bendovou Paralelní polis, je to v krátké době už podruhé, co se ke svobodomyslné tradici českého disentu hlásí konzervativci a politicky nekorektní pravice.“ Tématu se zevrubně věnuje na šesti tiskových stranách.

Obchodní válkou, rozpoutanou americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se zabývají dva texty nového čísla, jednak rozhovor Lenky Zlámalové s ekonomem Janem Švejnarem, ředitelem Centra pro globální hospodářskou politiku na prestižní Kolumbijské univerzitě v New Yorku, jednak analýza Martina Weisse nazvaná Za kulisami obchodní války.

O našem duševním zdraví hovoří v Salonu Týdeníku Echo Jiří Peňás s psychiatry Radkinem Honzákem a a Jaroslavem Vaňkem a s psychology Petrem Bakalářem a Janou Švecovou. „Z čeho nám to hrabe na jaře?“ nazval rozpravu sugestivně a snaží se v ní dobrat jak příčin největšího počtu depresí a sebevražd v dubnu, tak i cest k nápravě této neutěšené bilance.

Proč dnes už tahouny pokroku v „dobývání kosmu“ nejsou státy, nýbrž jednotlivci s miliardovým jměním, vysvětluje v nejrozsáhlejším textu čísla Marian Kechlibar.

Další otevřený dopis prezidentu Miloši Zemanovi, celkově už pátý, napsal spisovatel Pavel Kohout. Tentokrát se zabývá vztahem k ruskému státu a ruské kultuře: „Z jinošského okouzlení Ruskem přežil bez újmy hluboký vděk jeho Rudé armádě za lví podíl na porážce Hitlerovy tyranie, i obdiv k ruským spisovatelům od Dostojevského přes Solženicyna až k vůdčím současným. Zato nic nezůstalo z poválečné důvěry v ruské politiky. Od Stalinových poradců přes Brežněvovy generály až k Putinovým propagandistům mně všichni společně úctu k ruskému státu vypumpovali ze žaludku i srdce.“

Toto a ještě další texty přináší nové číslo Týdeníku Echo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Světové velmoci na hraně. Je další velká válka nevyhnutelná?

Echo týdne: BIS, stará doba a pražští sankyloti ● Téma: Druhá transformace ● Kauza: Ťokovy dálnice ● Komentář: Politika utopená v krvi ● Esej: Proč je les oslabený?

Právní řád v Česku nefunguje Bývalý velvyslanec Milan Sedláček o sobě a české justici
Láska za časů internetu Hledáte trvalý vztah? Bez tradičních metod to nepůjde

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.