1 Týdeník Echo

Týdeník Echo: Politicky nekorektní Drážďany, začátek Babišova pádu a jak přežít duben

NOVÉ

Témata:

Svůj článek Drážďany, laboratoř politicky nekorektního Německa, začíná Daniel Kaiser otázkou: „Věděli jste, že ve východním Německu se dalo do pohybu volné intelektuální hnutí, které se odvolává na Chartu 77?“ A pokračuje: „Po knize Benediktova cesta amerického konzervativce Roda Drehera, který se inspiruje Havlovou Mocí bezmocných a Bendovou Paralelní polis, je to v krátké době už podruhé, co se ke svobodomyslné tradici českého disentu hlásí konzervativci a politicky nekorektní pravice.“ Tématu se zevrubně věnuje na šesti tiskových stranách.

Obchodní válkou, rozpoutanou americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se zabývají dva texty nového čísla, jednak rozhovor Lenky Zlámalové s ekonomem Janem Švejnarem, ředitelem Centra pro globální hospodářskou politiku na prestižní Kolumbijské univerzitě v New Yorku, jednak analýza Martina Weisse nazvaná Za kulisami obchodní války.

O našem duševním zdraví hovoří v Salonu Týdeníku Echo Jiří Peňás s psychiatry Radkinem Honzákem a a Jaroslavem Vaňkem a s psychology Petrem Bakalářem a Janou Švecovou. „Z čeho nám to hrabe na jaře?“ nazval rozpravu sugestivně a snaží se v ní dobrat jak příčin největšího počtu depresí a sebevražd v dubnu, tak i cest k nápravě této neutěšené bilance.

Proč dnes už tahouny pokroku v „dobývání kosmu“ nejsou státy, nýbrž jednotlivci s miliardovým jměním, vysvětluje v nejrozsáhlejším textu čísla Marian Kechlibar.

Další otevřený dopis prezidentu Miloši Zemanovi, celkově už pátý, napsal spisovatel Pavel Kohout. Tentokrát se zabývá vztahem k ruskému státu a ruské kultuře: „Z jinošského okouzlení Ruskem přežil bez újmy hluboký vděk jeho Rudé armádě za lví podíl na porážce Hitlerovy tyranie, i obdiv k ruským spisovatelům od Dostojevského přes Solženicyna až k vůdčím současným. Zato nic nezůstalo z poválečné důvěry v ruské politiky. Od Stalinových poradců přes Brežněvovy generály až k Putinovým propagandistům mně všichni společně úctu k ruskému státu vypumpovali ze žaludku i srdce.“

Toto a ještě další texty přináší nové číslo Týdeníku Echo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Kurdové čelí turecké invazi v Sýrii. Oddechový čas skončil

Echo týdne: Kurdistán, Norsko, fotbal ● Svět: Facebook zaléhává na matrace ● Esej: Když Češi pohřbívali boha ● Kauza: Politici nejsou schopni zkrotit… koloběžky ● Recenze: Jako Salieri a Mozart

Proč Češi zaostávají v cizích jazycích Jen 27 procent lidí u nás věří, že se domluví anglicky
Za chajdou schovaná SPECIÁL ARCHITEKTURA

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.