Týdeník Echo: Politicky nekorektní Drážďany, začátek Babišova pádu a jak přežít duben

Týdeník Echo: Politicky nekorektní Drážďany, začátek Babišova pádu a jak přežít dubenNOVÉ
Domov

Týdeník Echo

Echo24

Svůj článek Drážďany, laboratoř politicky nekorektního Německa, začíná Daniel Kaiser otázkou: „Věděli jste, že ve východním Německu se dalo do pohybu volné intelektuální hnutí, které se odvolává na Chartu 77?“ A pokračuje: „Po knize Benediktova cesta amerického konzervativce Roda Drehera, který se inspiruje Havlovou Mocí bezmocných a Bendovou Paralelní polis, je to v krátké době už podruhé, co se ke svobodomyslné tradici českého disentu hlásí konzervativci a politicky nekorektní pravice.“ Tématu se zevrubně věnuje na šesti tiskových stranách.

Obchodní válkou, rozpoutanou americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se zabývají dva texty nového čísla, jednak rozhovor Lenky Zlámalové s ekonomem Janem Švejnarem, ředitelem Centra pro globální hospodářskou politiku na prestižní Kolumbijské univerzitě v New Yorku, jednak analýza Martina Weisse nazvaná Za kulisami obchodní války.

O našem duševním zdraví hovoří v Salonu Týdeníku Echo Jiří Peňás s psychiatry Radkinem Honzákem a a Jaroslavem Vaňkem a s psychology Petrem Bakalářem a Janou Švecovou. „Z čeho nám to hrabe na jaře?“ nazval rozpravu sugestivně a snaží se v ní dobrat jak příčin největšího počtu depresí a sebevražd v dubnu, tak i cest k nápravě této neutěšené bilance.

Proč dnes už tahouny pokroku v „dobývání kosmu“ nejsou státy, nýbrž jednotlivci s miliardovým jměním, vysvětluje v nejrozsáhlejším textu čísla Marian Kechlibar.

Další otevřený dopis prezidentu Miloši Zemanovi, celkově už pátý, napsal spisovatel Pavel Kohout. Tentokrát se zabývá vztahem k ruskému státu a ruské kultuře: „Z jinošského okouzlení Ruskem přežil bez újmy hluboký vděk jeho Rudé armádě za lví podíl na porážce Hitlerovy tyranie, i obdiv k ruským spisovatelům od Dostojevského přes Solženicyna až k vůdčím současným. Zato nic nezůstalo z poválečné důvěry v ruské politiky. Od Stalinových poradců přes Brežněvovy generály až k Putinovým propagandistům mně všichni společně úctu k ruskému státu vypumpovali ze žaludku i srdce.“

Toto a ještě další texty přináší nové číslo Týdeníku Echo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.