1 Nečekané komplikace

Záhadná úmrtí po kouření e-cigaret objasněna. Může za ně zřejmě acetát vitaminu E, zjistili v USA

, NOVÉ

Témata: ,

Za onemocněními plic či dokonce úmrtími spojovanými s elektronickými cigaretami stojí s nejvyšší pravděpodobností acetáty vitamínu E. Vyplývá to ze studie amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), která našla příslušné octany ve všech 29 vzorcích, jež zkoumala. Zřejmě na následky takzvaného vapingu zemřelo ve Spojených státech už 39 lidí a další 2 tisícovky trpí zdravotními potížemi.

„Je to poprvé, co jsme objevili podezřelou látku v biologických vzorcích pacientů s těmito onemocněními plic,“ uvedl institut v tiskové zprávě. „Nález poskytuje přímý důkaz acetátu vitamínu E jako hlavní příčiny poškození plic,“ dodal. CDC nicméně nevylučuje, že i když se žádná jiná škodlivá látka neobjevila, může být problémem kombinace dvou a více různých látek. Octany tohoto vitamínu se nacházejí v celé řadě produktů, jsou však škodlivé, pokud je člověk vdechne, poukazuje server Deutsche Welle.

Nejvíce zdravotních komplikací pochází z užívání produktů obsahujících THC, hlavní psychotropní látku v marihuaně. Vitamínového acetátu bývá v těchto výrobcích používáno jako zahušťovadla, zejména ve výrobcích z černého trhu. Podle CDC řada nemocných přiznala, že elektronické cigarety kupovala právě od pochybných prodejců. Podezření na acetát vitaminu E už měli v září ve státě New York.

Čtěte také: Výrobci elektronických cigaret si škrtají přes 100 milionů kuřáků. Indie zakázala jejich prodej

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.