1 Levnější hřbitovy

Praha zlevnila hřbitovní místa, chce nalákat více lidí

Nové

Témata: , ,

Magistrát rozdělil pražské hřbitovy do čtyř kategorií a zlevnil u vybraných hřbitovů ceny pronájmu hrobových míst až o 20 procent. Novinářům to řekl radní Daniel Hodek (ČSSD) a šéf Správy pražských hřbitovů Karel Kobliha. Dosud lidé platili 120 Kč za metr čtvereční za rok plus poplatky za služby. Cena se změní u hřbitovů ve správě hlavního města s výjimkou hřbitovů v Ďáblicích, na Olšanech, Vinohradech, Vyšehradě a na Malvazinkách, které tvoří první kategorii. Smlouvy podle nového ceníku začne správa uzavírat od 1. července 2018.

„Připadá nám logické, že když se jednotlivé hřbitovy liší svou vybaveností a poskytovanými službami, tak by se úměrně měla lišit i cena pronájmu hrobového místa. Jde o kategorizaci cenovou, žádnou jinou. Kvalita služeb, které nabízí Správa pražských hřbitovů, je všude stejná,“ řekl Hodek.

V případě druhé kategorie se sníží cena ze zmíněných 120 korun na 114 korun. To se týká hřbitovů v Bubenči, Nuslích, Šárce, Vršovicích a Libni. U třetí kategorie se snižuje cena na 102 korun. Jedná se o hřbitovy například v Hloubětíně, na Břevnově nebo Hostivaři. Za místo ve čtvrté cenové kategorii lidé zaplatí 96 korun.

Od změny ceníku si město a hřbitovy slibují zvýšený zájem ze strany obyvatel. „Doufáme, že vzroste ze strany veřejnosti zájem lidí o opuštěné hroby. Chceme naplnit kapacitu a zefektivnit chod hřbitovů,“ řekl Kobliha. Správa se stará o zhruba 200 tisíc hrobových míst, z nichž asi 40 tisíc míst je volných nebo opuštěných. Nejvíc opuštěných míst je na Olšanech, které mají přes 120 tisíc míst, z nichž je zde 32 tisíc volných míst.

K ceně za pronájem místa musí pak každý vlastník hrobu zaplatit správě za služby jako jsou administrativa, údržba dřevin nebo opravy hřbitova. V první kategorii lidé zaplatí za první metr čtvereční 210 korun a v dalších pak vždy o desetikorunu méně. Za každý další metr čtvereční pak lidé zaplatí 60 korun v první kategorii, v následujících pak rovněž o vždy desetikorunu méně.

Zmíněné ceny platí pro hřbitovy, které patří a stará se o ně magistrát. Další hřbitovy pak mají jednotlivé městské části, které si stanovují vlastní pravidla. Z cenové kategorie je vyjmut Malostranský hřbitov, neboť se jedná o již uzavřené pohřebiště. Hřbitov byl navíc prohlášen památkou.

Obyvatelé s hroby mezi sebou rovněž obchodují. „Lidé to můžou dělat. Pakliže se mi z potenciálně opuštěného hrobu takový nestane, tak potom budu jen rád. Ceny, za jaké si je lidé přeprodávají, neovlivníme a ani to nechceme dělat,“ řekl Kobliha. Za hroby podle realitních serverů lidé platí od několika korun až po desetitisíce.

Čtěte více: Sporný případ pokusu o vraždu v nemocnici. Sestra si odsedí 4 roky

Mrtvá u Jiráskova mostu. V Praze při bouřce utonula mladá žena


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.