Praha zlevnila hřbitovní místa, chce nalákat více lidí

Levnější hřbitovy

Praha zlevnila hřbitovní místa, chce nalákat více lidíNové 1
Panorama
Sdílet:

Magistrát rozdělil pražské hřbitovy do čtyř kategorií a zlevnil u vybraných hřbitovů ceny pronájmu hrobových míst až o 20 procent. Novinářům to řekl radní Daniel Hodek (ČSSD) a šéf Správy pražských hřbitovů Karel Kobliha. Dosud lidé platili 120 Kč za metr čtvereční za rok plus poplatky za služby. Cena se změní u hřbitovů ve správě hlavního města s výjimkou hřbitovů v Ďáblicích, na Olšanech, Vinohradech, Vyšehradě a na Malvazinkách, které tvoří první kategorii. Smlouvy podle nového ceníku začne správa uzavírat od 1. července 2018.

„Připadá nám logické, že když se jednotlivé hřbitovy liší svou vybaveností a poskytovanými službami, tak by se úměrně měla lišit i cena pronájmu hrobového místa. Jde o kategorizaci cenovou, žádnou jinou. Kvalita služeb, které nabízí Správa pražských hřbitovů, je všude stejná,“ řekl Hodek.

V případě druhé kategorie se sníží cena ze zmíněných 120 korun na 114 korun. To se týká hřbitovů v Bubenči, Nuslích, Šárce, Vršovicích a Libni. U třetí kategorie se snižuje cena na 102 korun. Jedná se o hřbitovy například v Hloubětíně, na Břevnově nebo Hostivaři. Za místo ve čtvrté cenové kategorii lidé zaplatí 96 korun.

Od změny ceníku si město a hřbitovy slibují zvýšený zájem ze strany obyvatel. „Doufáme, že vzroste ze strany veřejnosti zájem lidí o opuštěné hroby. Chceme naplnit kapacitu a zefektivnit chod hřbitovů,“ řekl Kobliha. Správa se stará o zhruba 200 tisíc hrobových míst, z nichž asi 40 tisíc míst je volných nebo opuštěných. Nejvíc opuštěných míst je na Olšanech, které mají přes 120 tisíc míst, z nichž je zde 32 tisíc volných míst.

K ceně za pronájem místa musí pak každý vlastník hrobu zaplatit správě za služby jako jsou administrativa, údržba dřevin nebo opravy hřbitova. V první kategorii lidé zaplatí za první metr čtvereční 210 korun a v dalších pak vždy o desetikorunu méně. Za každý další metr čtvereční pak lidé zaplatí 60 korun v první kategorii, v následujících pak rovněž o vždy desetikorunu méně.

Zmíněné ceny platí pro hřbitovy, které patří a stará se o ně magistrát. Další hřbitovy pak mají jednotlivé městské části, které si stanovují vlastní pravidla. Z cenové kategorie je vyjmut Malostranský hřbitov, neboť se jedná o již uzavřené pohřebiště. Hřbitov byl navíc prohlášen památkou.

Obyvatelé s hroby mezi sebou rovněž obchodují. „Lidé to můžou dělat. Pakliže se mi z potenciálně opuštěného hrobu takový nestane, tak potom budu jen rád. Ceny, za jaké si je lidé přeprodávají, neovlivníme a ani to nechceme dělat,“ řekl Kobliha. Za hroby podle realitních serverů lidé platí od několika korun až po desetitisíce.

Čtěte více: Sporný případ pokusu o vraždu v nemocnici. Sestra si odsedí 4 roky

Mrtvá u Jiráskova mostu. V Praze při bouřce utonula mladá žena

Sdílet:

Hlavní zprávy

panorama
×

Podobné články