EK poslala další auditní zprávy k Babišovi. Ten je kritizuje a chce lobbovat u Junckera za své zájmy
Babišův střet zájmů
Do Česka dorazila další předběžná zpráva z auditu Evropské komise (EK) týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Koncern Agrofert, který kvůli zákonu o střetu zájmů předseda vlády vložil předloni do svěřenských fondů, má podle předběžných závěrů vracet nenárokové investiční dotace. Premiér chce s vedením EK mluvit o dříve zveřejněném návrhu auditní zprávy, podle něhož má na své někdejší podniky stále vliv a současně jako premiér má vliv i na použití unijních peněz. Babiš označil auditory za nekompetentní. Proti tomu se ohradil místopředseda EK Valdis Dombrovskis, podle něhož jsou auditoři objektivní a profesionální.
Česku hrozí podle návrhu auditní zprávy, zveřejněné minulý týden v médiích, že by mohlo vracet do rozpočtu Evropské unie asi 450 milionů korun dotací, které čerpal Agrofert. Nyní dorazila do Česka předběžná auditní zpráva, která se týká zemědělských dotací pro Agrofert. ČTK to potvrdili mluvčí Stálého zastoupení ČR při EU Petr Janoušek i ministerstvo zemědělství.
Tato zpráva podle Hospodářských novin opět vytýká Babišovi střet zájmů. Podle zdrojů ČTK Agrofert možná bude muset vrátit všechny zemědělské dotace od února 2017, kdy začala platit novela zákona o střetu zájmů, známá jako „lex Babiš“. Jen v roce 2017 měl koncern z evropských fondů obdržet 179 milionů nenárokových dotací, loni to bylo asi 66,5 milionu korun. V celkovém úhrnu se hovoří o vracení částky až 2 miliardy korun. Podle médií se poslední auditní zpráva týká i ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Tomanův bratr i otec podnikají v oboru.
Agrofert druhou zprávu komentovat nechtěl
Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka se nechtěl ke druhému auditu nijak vyjadřovat. „Já se omlouvám, ale v tuto chvíli nemám jakýkoliv blízký komentář, protože my obsah té zprávy neznáme,“ uvedl pro Radiožurnál. „Zatím víme pouze tu skutečnost, že zpráva dorazila do České republiky. Neznáme obsah, čekáme, až nám ho úřady sdělí nebo až se někde objeví, pak to následně prostudujeme, ale stále trváme stejně jako v případě toho předchozího auditu na tom, že postupujeme v oblasti dotací naprosto podle zákona. Takže čekáme v tuto chvíli, jaké budou závěry, ale bližší komentář v tuto chvíli není možný, protože neznáme obsah,“ doplnil.
Babiš se chce sejít s Junckerem
Babiš trvá na tom, že ve střetu zájmů není, a chce o auditu mluvit na červnovém summitu EU s předsedou EK Jeanem-Claudem Junckerem. „Já se určitě zeptám pana Junckera, jak je možné, že má takové nekompetentní auditory. Protože jejich chování bylo skandální,“ prohlásil premiér ve středu před odletem do britského Portsmouthu na oslavy 75. výročí spojeneckého vylodění v Normandii.
Premiér řekl, že má informaci od ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), že dva čeští auditoři jednali se státními úředníky na úrovni šikany. Před novináři zopakoval, že návrh auditní zprávy je pochybný a že se kvůli němu a jeho bývalé skupině Agrofert žádné evropské dotace vracet nebudou.
Místopředseda EK Dombrovskis se proti kritice auditorů ohradil. „Audit, který se uskutečnil v České republice v lednu a v únoru, se odehrál podle standardních postupů,“ uvedl ve středu. Auditoři EK jsou podle něj profesionální a pracují objektivně a cílem auditů je ochrana finančních zájmů EU a daňových poplatníků, včetně těch z Česka.
Červnový summit EU se bude zabývat především výběrem nového předsedy EK. Na programu je ale i diskuse o přípravě příštího rozpočtu EU. Součástí diskuse o podobě unijních financí na roky 2021 až 2027 je přitom i otázka budoucí podoby evropských fondů. Babiš by tak o auditu poukazujícím na jeho možný střet zájmů při čerpání evropských peněz mohl hovořit ve stejných dnech, kdy se bude snažit své kolegy premiéry a prezidenty přesvědčit o českém postoji, že by o využití peněz z fondů EU měly členské státy více než nyní rozhodovat samy bez zasahování ze strany EK.
Česká sněmovní opozice chce kvůli auditu před případným vyvoláním hlasování o nedůvěře vládě osobně jednat s předsedy ČSSD Janem Hamáčkem a SPD Tomiem Okamurou o jejich mantinelech spolupráce s ANO. Novinářům to po středečním jednání ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN řekl předseda ODS Petr Fiala. Podle něj je ve Sněmovně „politicko-mocenská koalice předsedy vlády s ČSSD, SPD a KSČM“. Lídři opozice se chtějí šéfů ČSSD a SPD zeptat například, jestli Babiše podpoří v případě, že finální verze auditu EK dojde ke stejným závěrům jako předběžná zpráva, nebo za jakých okolností by ČSSD a SPD podpořily zastavení dotací pro Agrofert.
Zastavení dotací Agrofertu se snažili neúspěšně prosadit poslanci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN už v úterý. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ve středu řekla na dotaz ČTK, že sociální demokraté v úterý nepodpořili výzvu opozičních stran k přerušení vyplácení dotací firmám holdingu Agrofert, protože by to bylo v rozporu se zákonem.