ČR si polepšila. Je 30. nejsvobodnější ze 162 ekonomik světa

Ekonomická svoboda

ČR si polepšila. Je 30. nejsvobodnější ze 162 ekonomik světaNOVÉ
Domov

mm

Česká republika je 30. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 162 sledovaných států světa. Loni se umístila na 37. místě. Vyplývá to z žebříčku „Economic Freedom of the World Index“ (index ekonomické svobody) kanadského institutu Fraser. O výsledcích informoval Liberální institut, který se podílel na přípravě studie. Nejsvobodnější zemí světa je podle žebříčku tradičně Hongkong, naopak nejméně svobodná je Venezuela. Dnes zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2016, takže nelze podle ekonomů vyloučit, že si za rok 2017 kvůli krokům vlády opět pohorší.

„Výsledky ukazují, že Česká republika se zlepšuje nejen relativně vůči ostatním státům, ale také v absolutním bodovém zisku. Letos to stačí na sdílené třicáté místo se Španělskem a Bahrajnem. Pokud politici odolají chuti regulovat každičký krok našich životů, můžeme se v žebříčku posouvat výše i nadále,“ uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. V roce 1990 se Česká republika v Indexu nacházela na 101. místě, jde tedy o posun o více než sedmdesát míst za čtvrtstoletí.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je ale nutné soustředit se na to, že údaje pokrývají rok 2016 a nezahrnují tedy loňský a letošní vývoj. „Nelze vyloučit, že si Česká republika v nadcházejících vydáních Indexu ekonomické svobody zase pohorší. Například kvůli možnému horšímu výsledku v kritériu spotřeby vlády, kde se zřejmě negativně projeví současný rychlý růst platů zaměstnanců veřejné sféry, který je jeden z nejrychlejších v rámci EU,“ zdůrazňuje Kovanda, hlavního ekonoma Czech Fund.

Hlavní ekonom Liberálního institutu Jiří Nohejl upozornil, že zatímco v oblasti vlastnických práv a zahraničního obchodu jsme na světové špičce, tak v oblasti velikosti vlády jsme až na 118. příčce. „Zde bychom si měli vzít příklad ze Švýcarska (40.) či nám v mnohém podobných pobaltských států Litvy (46.) nebo Lotyšska (75.). Mírně varujícím signálem může být i zhoršení ukazatele přístupu ke zdravým penězům, zvláště pak v situaci, kdy nás koncem roku opět čekají změny ve složení bankovní rady ČNB,“ uvedl.

Index se zveřejňuje od roku 1996. Dnes zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2016. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 162 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního státu, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace. Dalším faktorem je měnové prostředí dané země a inflační prostředí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.