Bombardování syrské Ghúty trvalo tři dny, zemřelo při něm přes 300 lidí
Válka v Sýrii
Syrská východní Ghúta byla ve středu terčem náletů už třetím dnem. Krátce nato záchranáři z trosek domu vytáhli čtyři děti. Staly se z nich siroty, jejich otec bombardování nepřežil. Soused rodiny Muhammad abú Anas záchranářům pomáhal s vyprošťováním a se zkrvaveným dítětem v náručí pak běžel rozbombardovanými uličkami a hledal lékařskou pomoc.
„Mezi lidmi tady panuje strach, jsou tady stovky zraněných a zesnulých,“ řekl agentuře Reuters.
Syrský prezident Bašár Asad chce nad východní Ghútou opět získat kontrolu. Jde o úrodný region nedaleko metropole Damašku, který je zároveň největší oblastí u hlavního města ovládanou povstalci. Asad a jeho spojenec Rusko tvrdí, že nebombardují oblasti, kde jsou civilisté. Nálety zdůvodňují tím, že rebelové z východní Ghúty ostřelují Damašek.
Východní Ghútu zasáhlo od neděle jedno z nejintenzivnějších bombardování za uplynulých sedm let; o život přišlo podle některých zdrojů více než 300 lidí. „Podle počátečních informací nemocnic a klinik podporovaných Lékaři bez hranic bylo za dva a půl dne (od 18. února do brzkého rána 21. února) zraněno 1 285 lidí a 237 lidí zemřelo,“ uvedla tisková koordinátorka Lékařů bez hranic Iveta Polochová.
Nálety přežil malý chlapec a když ho vytáhli z trosek, tekla mu z ran v obličeji krev. Jeho sestra nálety také přežila. Jeden ze záchranářů si dívku přehodil přes rameno, vlasy a šátek jí pokrýval bílý prach. Přežili ještě další dva jejich sourozenci.
Rodinu Santíhovou postihla tragédie už před dvěma roky. Tehdy při bombardování jejich domu v okrese Džúbar na rozhraní Damašku a východní Ghúty děti přišly o matku. Otec Madžíd Santíha zemřel ve středu, jeho tělo záchranáři odnesli na nosítkách. Do nemocnice, kam odvezli tělo otce a čtyři děti, přišel jejich strýc. Od teď se o děti bude starat on.
40 000 lidí v obležení
Ve východní Ghútě žije podle OSN asi 400 000 lidí v obležení syrské armády. Kromě každodenního bombardování čelí také nedostatku léků a jídla. „Od včera jsme skoro nejedli, já měl plesnivé potraviny. V obchodech nic nezůstalo. Koupili jsme dvě malé plechovky sýra a sedm placek chleba,“ řekl pětadvacetiletý Bilál Ísá. O jídlo se dělí s matkou, manželkou a třemi sourozenci.
Když kolem jejich domu začaly padat rakety, Ísá začal se svými sousedy vykopávat ve sklepě domu úkryt. Z podlahy sundali dlaždice a vykopali díru, kam se vejde dospělý muž. Nad východní Ghútou se vznáší oblaka kouře. Zvuk bojových letounů se šíří okolím.
„Ti, co opustí dům a úkryt, mohou být považováni za mrtvé,“ dodal Ísá. Smrt ale nepřichází vždy rychle. Úmrána Madaního v úterý zranila barelová bomba, která dopadla nedaleko jeho domu. Zemřel ve středu. Jeho bezvládné tělo leželo na nemocniční posteli zamotané od kotníků po krk v bílém prostěradle; tvář mu hladil zdrcený otec. Nadával přitom na Asadův režim, povstalecké skupiny, které mají nad východní Ghútou kontrolu, a na lídry zahraničních států, kteří jsou do války zapojeni. „Ať najdou své děti mrtvé a okusí utlačování… Ať se jim Bůh pomstí,“ řekl.
Asad opakovaně tvrdil, že barelové bomby, což jsou improvizovaná výbušná zařízení z kovových barelů naplněných ropou či šrapnelem, jeho armáda nepoužívá. Organizace na ochranu lidských práv nicméně zdokumentovaly, že syrská armáda použila barelové bomby při náletech napříč Sýrií. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii dlouhodobě monitoruje, použila vládní vojska tyto výbušniny i při bombardování východní Ghúty tento týden.
Ve východní Ghútě je nutná urgentní zdravotní péče. Koordinátorka programů Lékařů bez hranic v Sýrii Lorena Bilbao uvedla, že jsou Lékaři bez Hranic schopni udržet zásobování určitého základního zdravotnického materiálu. „Jsou však určité věci, ke kterým přístup nemáme, a které by zásadně pomohly syrským zdravotníkům na místě v jejich práci, kdy zachraňují lidské životy. Žádáme proto ty, kdo mají přístup ke zdravotnickému materiálu ve východní Ghútě a jejím okolí, aby urgentně umožnili zdravotníkům ve východní Ghútě přístup k těmto zásobám – závisí na tom životy,“ dodala Lorena Bilbao.