Schillerová navýšila odhad příjmů státního rozpočtu o 20 mld, odborníci se chytají za hlavu
nalezené miliardy
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přišla v červnu s návrhem rozpočtu, který počítal se schodkem 40 miliard. Poté však jednotlivým ministrům slíbila dalších skoro 20 miliard. Správkyně pokladny tak musela čelit otázkám, kde na navýšení rozpočtů jednotlivých rezortů vezme peníze. Podle Schillerové se však nakonec „změnila inflace,“ a dalších 20 miliarsd z příjmů tak v navrhovaném rozpočtu nakonec bude. Opozice je však skeptická vzhledem ke špatnému plnění letošního rozpočtu.
„Ministerstvo financí dle zákona o rozpočtových pravidel předložilo na vládu návrh státního rozpočtu na příští rok. Ten je založen na nejnovější makroekonomické predikci a odhadu souvisejících příjmů. Prognózy posoudil Výbor pro rozpočtové prognózy a označil je za realistické. Oproti předběžnému návrhu státního rozpočtu z května bylo v prognóze příjmů zohledněno stávající, respektive očekávané pokladní plnění a nové příjmy, zejména sazbová novela, digitální daň nebo úprava pravidel tvorby rezerv pojišťoven,“ uvedla Schillerová pro Echo24.
„Tato opatření nebyla v dubnu dokončena, proto mohla být zahrnuta až nyní, kdy se nachází v legislativním procesu. Do návrhu se rovněž promítají úsporná opatření na výdajové straně státního rozpočtu, jako provozní úspory jednotlivých úřadů nebo racionalizace počtu zaměstnanců ve státní správě,“ dodala.
Takováto predikce však šokuje opoziční experty. „Nelze než se chytat za hlavu, protože již letošní plnění rozpočtu se nevyvíjí dobře, daňové příjmy se nenaplňují, jak se očekávalo. Byť je navýšení rozpočtu o 20 mld. v souladu s makroekonomickou predikcí ministerstva, řada ekonomů upozorňuje na vnější rizika z titulu obchodních válek či Brexitu, která mohou ohrozit daňového příjmy, zatímco výdaje budou dozajista utraceny,“ uvedl pro Echo24 ekonomický expert ODS Jan Skopeček.
„Hlavně se ale dál zvyšuje neefektivní státní přerozdělování. K původním 90 mld. Kč navíc oproti letošnímu roku má v rozpočtu na příští rok přibýt dalších 20 mld., aniž by se snížil plánovaný schodek byť o milimetr. Určitě to otevřou na rozpočtovém výboru Sněmovny. Z toho nemůže mít nikdo nesocialisticky uvažující radost,“ dodává.
Nad zvláštním hledáním miliard se pozastavil i pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. „Víte, kde vzala ministryně financí peníze na rozpočtové požadavky sociální demokracie? Je to prosté, navýšila odhad příjmů rozpočtu o 20 miliard korun. Zkuste tento postup aplikovat doma, určitě to bude skvěle fungovat,“ napsal na Twitter.
Víte, kde vzala ministryně financí peníze na rozpočtové požadavky sociální demokracie? Je to prosté, navýšila odhad příjmů rozpočtu o 20 miliard korun. Zkuste tento postup aplikovat doma, určitě to bude skvěle fungovat…
— Mikulas Ferjencik (@Mikiferjencik) September 2, 2019
Podle některých ekonomů je možné, že Schillerová původně svůj odhad příjmů schválně podhodnotila. „Je možné, že ministryně financí dopředu tušila, že bude nutné vyjednávat se sociálními demokraty o navýšení výdajů, a proto v původním návrhu státního rozpočtu byly podhodnoceny příjmy. Poté, co v rámci vyjednávání byly navýšeny výdaje, byly navýšeny i dříve podhodnocené příjmy, což umožnilo udržet plánovanou výši schodku,“ uvedl pro Echo24 hlavní analytik BHS Štěpán Křeček.
Zároveň upozorňuje, že se může ekonomická situace příští rok zhoršit. „Situace kolem České republiky se výrazně zhoršuje. Hrozí nám tvrdý brexit, rozšiřování bojových linií v rámci obchodních válek či nákaza německou chřipkou. Vývoj v následujících letech se může výrazně odchylovat od současných prognóz. Právě v těchto dobách by bylo vhodné, aby státní rozpočet byl vatou vyztužen. Vzpomeňme na rok 2009, kdy byl plánován schodek 38 miliard, ale nakonec bylo dosaženo schodku 192 miliard. To se již nesmí opakovat,“ dodal Křeček.
Příjmy státu mají podle upraveného návrhu ministerstva financí činit příští rok 1,578 bilionu korun. Výdaje 1,618 bilionu korun. Vláda schválila základní parametry rozpočtu na rok 2020 na konci června. Návrh počítá pro příští rok se schodkem 40 miliard korun. Celkové příjmy státní pokladny na příští rok původně naplánovalo ministerstvo financí na 1,558 bilionu korun. Celkové výdaje rozpočtu měly být 1,598 bilionu korun.