Zrcadlová reakce na Američany. Putin pozastavil platnost dohody s USA o likvidaci raket

Smlouva o likvidaci raket

Zrcadlová reakce na Američany. Putin pozastavil platnost dohody s USA o likvidaci raketNOVÉ 1
Svět

Echo24

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí podepsal dekret, jímž pozastavil platnost smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), kterou Moskva a Washington uzavřely v období studené války. Podle ruských médií to oznámil Kreml. Spojené státy své odstoupení od INF ohlásily v únoru a zdůvodnily to tím, že Rusko dokument nedodržuje, což Moskva popírá. Putin tehdy varoval Američany, že na jejich krok bude reagovat zrcadlově.

Moskva nyní podle pondělního prohlášení Kremlu reagovala na porušování amerických smluvních závazků. Rozhodnutí prezidenta vstupuje v platnost ihned a odvoláno bude v okamžiku, kdy USA údajné nedostatky odstraní.

Prezident USA Donald Trump odstoupení od INF oznámil počátkem února. Tímto datem podle smluvních podmínek začala běžet půlroční výpovědní lhůta, která dává Moskvě příležitost údajné porušování dohody napravit. Pokud se tak nestane, bude vypovězení ze strany USA po šesti měsících definitivní.

Smlouva podepsaná v roce 1987 ukládá oběma stranám zničit veškeré rakety s doletem 500 až 5500 kilometrů. Už během vlády bývalého prezidenta USA Baracka Obamy se z Washingtonu ozývaly stížnosti, žeRusko dohodu porušuje.

Předmětem americké kritiky je raketa zvaná na Západě SSC-8 a v RuskuNovator 9M729. Podle amerických zpravodajců Rusko problematickou raketu testovalo šestkrát a pokaždé dolet přesáhl povolených 500 kilometrů, v jednom případě to bylo 2070 kilometrů. Podle Moskvy má ale raketa dolet povolených 480 kilometrů.

Rusko naopak tvrdí, že smlouvu porušují Američané, a to od roku 1999. V rozporu s ní bylo prý umístění systému protiraketové obrany v Evropě. V této souvislosti Moskva vyzvala USA k likvidaci pozemních víceúčelových odpalovacích zařízení uzpůsobených pro střely s plochou dráhou letu, jež prý smlouvu porušují.

Pondělní oznámení Kremlu není překvapením, záměr odstoupit od smlouvy INF Putin oznámil už počátkem února. Slíbil tehdy, že Rusko nerozmístí zbraně středního a krátkého doletu v Evropě ani v jiných částech světa, dokud tak neučiní Spojené státy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Hlavní hrozby pro NATO? Rusko a Čína, myslí si americký velvyslanec v ČR

Vypovězení smlouvy o likvidaci raket je špatná zpráva pro Evropu, říká Merkelová