Hřebejk kritizuje Zaorálka za hlasy pro Babiše. „Chováte se zbaběle jak postavy v Pupendu“

Kritika od filmaře

Hřebejk kritizuje Zaorálka za hlasy pro Babiše. „Chováte se zbaběle jak postavy v Pupendu“NOVÉ
Režisér Jan Hřebejk Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Český filmový režisér Jan Hřebejk kritizoval Lubomíra Zaorálka (ČSSD) za to, že se společně s dalšími poslanci zachoval „konformě a zbaběle“, a přirovnal je k postavám ze svého snímku Pupendo. Stalo se tak v reakci na exministra zahraničí, který se na sociálních sítích snažil obhájit své důvody pro vyslovení důvěry nové vládě.

Někdejší ministr zahraničí na Twitteru napsal, proč se rozhodl vyslovit důvěru kabinetu Andreje Babiše (ANO). Podle něj bylo nutné, aby skončilo období nekontrolovatelného vládnutí kabinetu. „Tento krok bude mít ale smysl pouze tehdy, když dokážeme ve vládě prosazovat sociálně demokratický program. Pokud to nepůjde, nemá smysl v ní déle zůstávat,“ obhajoval své rozhodnutí ve středu před půlnocí.

Na tweet pak režisér Hřebejk zareagoval tím, že se zachovali zbaběle, a přirovnal poslance ČSSD postavám ve svém snímku Pupendo z roku 2003. Připomněl také Zaorálkovu kritiku na konto filmu. „Vy jste ten stejný pan Zaorálek, který se kdysi ‚shodl s Davidem Černým, že film Pupendo lakuje komunismus na růžovo‘? Jenom jsme ukazovali, jak se tu mnozí lidé konformě až zbaběle chovali. Jenomže to byly fiktivní charaktery v komedii, nikoli skuteční poslanci ČSSD model 2018,“ zveřejnil na Twitteru.

Český filmař, který stál za snímky jako Pelíšky, Šakalí léta či Kawasakiho růže, patří k dlouhodobým kritikům Andreje Babiše. V uplynulých dnech se na sociálních sítích vyjadřoval především na konto vznikající vlády šéfa hnutí ANO. „Důvěra této vlády se naštěstí neopírá o ruské tanky, ale o hlupáky a otroky. A to nemůže vydržet dlouho. Doufejme a pamatujme si je,“ napsal Hřebejk ve středu během hlasování o důvěře v Poslanecké sněmovně. Kritikou nešetří ani představitele Hradu, jmenovitě prezidenta Miloše Zemana a jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Snímek Pupendo vnikl na motivy povídek Petra Šabacha, zejména knihy Opilé banány. Příběh se odehrává v 80. letech v Československu během vlády komunistického režimu. Hlavní postavou filmu je akademický sochař Bedřich Mára, který musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii a kvůli režimu nemůže plnohodnotně fungovat na poli umění.

Na druhé straně barikády pak stojí manželé Břečkovi, kterým se sice žije o něco lépe, protože „plavou s proudem“, ale zato v neustálém strachu. Třetí perspektivu na tehdejší dobu pak nabízejí jejich rebelující potomci. Film obdržel dva České lvy za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon a za divácky nejúspěšnější český film.

Čtěte také: Babišova vláda podléhá Bruselu a Berlínu, hřímal Okamura

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články