Babiš o usnesení EP: Politické divadlo organizované některými českými europoslanci

Babišův střet zájmů

Babiš o usnesení EP: Politické divadlo organizované některými českými europoslanciNOVÉ
Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorský

Domov

voš Echo24

Premiér Andrej Babiš má za sebou poměrně perné období. Soud ve Štrasburku odmítl jeho žalobu na Slovensko ohledně vedení ve svazcích STB. „Klidně se budu soudit až do konce života a ten soud vyhraji,“ řekl Babiš v rozhovoru pro Právo. Následně přijal Evropský parlament usnesení, aby komise proti českému premiérovi podnikla kroky kvůli jeho údajnému střetu zájmů. „Kdo poškozuje ČR, jsou spíš někteří čeští europoslanci, kteří s velkou radostí ve Štrasburku pokračují ve své kampani Antibabiš,“ komentoval Babiš svůj problém. Český premiér přesto tvrdí, že jej kauzy nezaměstnávají ve výkonu funkce. „Jsem sice už důchodce, ale jedu i dvacet hodin denně včetně sobot a nedělí,“ uvedl.

Andrej Babiš se v posledních dnech potýká především s kauzou svého údajného střetu zájmů. Nadále však tvrdí, že to není on, kdo poškozuje zájmy České republiky. „Kdo poškozuje ČR, jsou spíš někteří čeští europoslanci, kteří s velkou radostí ve Štrasburku pokračují ve své kampani Antibabiš a kopou do českého premiéra na základě věcí, které jsou nepravdivé,“ řekl Babiš v rozhovoru pro sobotní Právo. 

„Je tady nějaká interpretace, o níž bude debata s Evropskou komisí na úrovni právníků, s níž už dávno komunikuje naše ministerstvo financí. Středeční debata a čtvrteční hlasování v europarlamentu byly jen politické divadlo organizované některými českými europoslanci,“ pokračuje český premiér.

Agrofert, který vlastnil Babiš při svém vstupu do vlády v roce 2014, loni vložil do svěřenského fondu kvůli českému zákonu o střetu zájmů. Holding je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru. Realizuje kompletní proces výroby potravin v oblasti pekárenství a zpracování masa, je i druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu v ČR. Prostřednictvím společnosti Mafra patří Agrofertu také ovládá významná média. Hospodářské noviny v červenci uvedly, že Agrofert loni získal na dotacích rekordních 2,1 miliardy korun.

Kromě údajného střetu zájmů musí český premiér řešit i svůj věčný spor o vedení ve spisech STB. Evropský soud pro lidská práva v úterý odmítl Babišovu žalobu na Slovensko ve sporu o evidenci ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti. „Klidně se budu soudit až do konce života a ten soud vyhraji. Už jsem ho třikrát vyhrál a pak slovenský Ústavní soud čirou náhodou pár dní před sněmovními volbami verdikty zneplatnil s odůvodněním, že jsem jako řada jiných lidí údajně žaloval špatnou instituci,“ uvedl Babiš v rozhovoru pro Právo.

Spor se táhne již od roku 2012, kdy Babiš podal žalobu na Ústav paměti národa, přičemž ji soud začal v následujícím roce projednávat. V roce 2014 dal Babišovi za pravdu nejprve Okresní soud Bratislava I. Na jeho podporu tehdy u soudu vystoupil i Július Šuman, tedy údajný Babišův nadřízený pracovník z StB. Kromě něj se soudu účastnili další dva tehdejší pracovníci StB, kteří Babiše taktéž podpořili. Ústav paměti národa se proti nepravomocnému rozhodnutí odvolal, což nejprve zamítl odvolací soud, a později také v neprospěch ústavu rozhodl Nejvyšší soud Slovenské republiky. Ústav však následně uspěl u Ústavního soudu, který v říjnu 2017 předchozí rozhodnutí soudů zrušil kvůli procesním vadám. Ten totiž zpochybnil důvěryhodnost bývalých příslušníků StB, kteří vypovídali v Babišův prospěch, a navíc podle soudu neměl být ústav žalován.

Žalobu českého premiéra začátkem roku 2018 zamítl i Krajský soud v Bratislavě, což mělo za následek Babišovo dovolání k Nejvyššímu soudu. To však bylo zamítnuto a český předseda vlády tehdy řekl, že zažaluje Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Čtěte také: Komunisté ukazují svůj vliv. Na stole je zdanění náhrad za církevní restituce