Okamura blahopřál kapele Ortel. Byla podle něj cenzurována

Okamura blahopřál kapele Ortel. Byla podle něj cenzurovánaAKTUALIZOVÁNO
Domov

Okamura a Ortel

drb

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura na svém facebookovém profilu pogratuloval k umístění v anketě Zlatý Slavík kontroverzní kapele Ortel. Mezi skupinami skončil Ortel na druhém místě, podle Okamury se však organizátor ankety dopustil „manipulace s hlasy“.

„Gratuluji skupině Ortel k umístění v anketě Zlatý slavík, kde mezi skupinami obsadil druhé místo a v kategorii zpěváků se Tomáš Ortel umístil na třetí příčce. Toto skvělé umístění dosáhla kapela přesto, že došlo pod vedením organizátora ankety (agentura Musica Bohemica) ke zcela nepřijatelné manipulaci s hlasy. Je to ostuda, absolutní znedůvěryhodnění výsledků ankety a zároveň pohrdání hlasy občanů, kteří se hlasování v anketě v dobré víře zúčastnili. Cenzura a umlčování pro „elity“ nepohodlných názorů se tímto opět posunulo na další úroveň,“ nelíbí se předsedovi čtvrté nejsilnější strany v Poslanecké sněmovně.

Pořadatel soutěže Musica Bohemica totiž započítal skupině Ortel pouze tolik hlasů, kolik získala v loňské anketě. Představitelé skupiny Ortel měli chtít po svých příznivcích široké sdílení na sociálních sítích a masivní podporu. To považují zástupci ankety za porušení fair play. Lidé by podle nich měli hlasovat podle svého skutečného přesvědčení.

Agentura Musica Bohemica zdůraznila, že při svém rozhodování neřešila obsah písňových textů Ortelu, které jsou někdy označovány za kontroverzní. Respektuje vyjádření soudního znalce, že nepřekračují zákon. Z porušení pravidel pořadatel neobviňuje skupinu Ortel ani žádnou konkrétní osobu. Vzhledem k anonymitě sociálních sítí to mohl být prakticky kdokoli, konstatoval.

Zástupci kapely Ortel si pro ocenění na slavnostní večer nepřišli. Už před sobotním vyhlášením oznámili, že se vyhlašování Českých slavíků nezúčastní, protože „nechtějí proměnit anketu v politickou agitku“. Při loňském vyhlašování například při vyslovení jména Ortel na protest sál opustili muzikant Radek Banga a herečka Iva Pazderková. „Raději budeme mezi svými sledovat letošní průběh a výsledky této ankety než sbírat plivance těch, co nepochopili a ani nechtějí pochopit obsah našich skladeb a jejich nezvratného poselství,“ konstatoval podle ČTK Ortel.

Skupina Kabát žádá po agentuře Musica Bohemica, která je pořadatelem ankety popularity Český slavík Mattoni, aby jí vysvětlila, co přesně je za tím, že skupině Ortel byly odečteny v hlasování body. Agentura to totiž uvedla v prohlášení, které zveřejnila několik hodin po sobotním vyhlášení výsledků v Hudebním divadle Karlín v Praze.

Texty Tomáše Ortela podle Okamury upozorňují na podobné problémy jako SPD. Rasistické ale nejsou. „Jeho texty upozorňují na podobná témata, na která upozorňujeme i my. Mám některé jeho písničky rád, hovoří o problémech, které tady jsou a hrozí, a spoustu věcí cítím stejně jako Tomáš Ortel,“ řekl Okamura.

Kapela Ortel bývá často označována jako xenofobní a kontrovezní. Její texty jsou například o mešitách, uprchlících nebo „diktátu EU“.

Odečtení bodů v anketě se nelíbí ani skupině Kabát. Ti podle serveru Novinky.cz žádají po agentuře Musica Bohemica, která je pořadatelem ankety popularity Český slavík Mattoni, aby jim vysvětlila, co přesně je za tím, že skupině Ortel byly odečteny v hlasování body. Agentura to totiž uvedla v prohlášení, které zveřejnila několik hodin po sobotním vyhlášení výsledků v Hudebním divadle Karlín v Praze.

Čtěte také: Když máme Okamuru, máme také Ortel

Související články