1 Putinova ideologie

Putinova ideologie se od té komunistické liší

Témata: ,

Na úterní demonstraci organizované hnutím Milion chvilek pro demokracii se na obrazovkách umístěných uprostřed Václavského náměstí ze zcela pochopitelných důvodů pravidelně objevovala stručná informace o tom, kolik obětí si vyžádal komunistický režim v Československu. Babiš se chystá vládnout s komunisty, a je jistě namístě připomenout, jak neslavná je historie této politické strany.

Tablo se srpem a kladivem a smutnou statistikou se pravidelně rozsvěcovalo ve chvílích, kdy některý z řečníků varoval před jednáním Moskvy a Kremlu a před nebezpečím, které představuje náklonnost Miloše Zemana k Rusku a Vladimiru Putinovi. I to se zdá být pochopitelné. Vladimir Putin je přece v mnohém dědicem komunistického režimu, o čemž svědčí i jeho biografie.

I přesto se však domnívám, že přímé významové propojování Putinova Ruska a komunistické symboliky je zavádějící a že české diskusi o dnešním Rusku škodí. Jde o to, že ve stínu narážek na nové rudé nebezpečí z Východu zaniká skutečnost, že v Rusku již druhou desítku let vzniká nová ideologie, která má s tou komunistickou sice společné některé vnější rysy, ale ve své podstatě je velice odlišná.

Na rozdíl od té komunistické je silně konzervativní, staví na primitivních nacionalistických reflexech a opírá se o sílu shora řízených polokapitalistických korporací napojených na politiky. Tím ovšem daleko více připomíná klasický fašismus než komunismus.

Zatímco komunismus sovětského typu pronikal na Západ prostřednictvím Kominterny, nová Putinova ideologie se po Evropě šíří především kvůli populistickým a ultrapravicovým hnutím. A situace začíná být varovná. Přes neúspěch Marine Le Penové v prezidentských volbách zažívají v posledních měsících strany typově spřízněné s politikou Kremlu nebývalou konjunkturu, ať již v Rakousku, nebo nově v Itálii.

Čeští komunisté ruskou podporu jistě také neodmítají. Ale pokud Vladimir Putin hledá spolehlivé partnery v české politice, daleko spíše míří do řad Okamurovy SPD nebo k politikům, pro které je politika jen prostředkem k dosažení zisku – tedy přímo do řad ANO. Identifikovat zájmy Kremlu pouze a jenom s KSČM tak do značné míry znamená zakrývat skutečný stav věcí. 

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou