Průzkum: Očkovat proti covidu se chce nechat jen třetina Čechů. Méně než v září
OČKOVÁNÍ PROTI COVIDU
K případnému očkování proti nemoci covid-19 jsme stále skeptičtější. Očkovat by se v polovině října nechala jen třetina dotázaných, o něco méně než v září. Z průzkumu agentury STEM/MARK také vyplývá, že lidé by důvěřovali spíš české nebo německé vakcíně. Naopak obavy by měli z čínské nebo ruské vakcíny.
Pouze 34 % dotázaných v říjnu uvedlo, že by byli ochotni nechat se očkovat proti koronaviru (26 %) nebo tuto možnost alespoň zvažují (16 %). Naopak nyní by bylo ochotno očkování s jistotou podstoupit jen 18 % a dalších 16 % by vakcinaci zvážilo (celkem 42 %). Oproti září tak důvěra lidí ve funkční a nezávadnou vakcínu poklesla o 8 %.
„Na druhé straně téměř dvě třetiny Čechů zastávají vůči případnému očkování proti nemoci covid-19 negativní stanovisko. Ve srovnání s minulým měsícem se tento podíl navzdory neustále se zhoršující epidemiologické situaci ještě navýšil,“ komentuje výsledky průzkumu analytik agentury STEM/MARK Radek Pileček s tím, že lidé nejčastěji v odpovědích zohledňovali dostatečnou ověřenost vakcíny, absenci vedlejších účinků, bezpečnost nebo také cenovou dostupnost.
Lidé by nedůvěřovali čínské nebo ruské vakcíny
Klinické testy nové vakcíny rozjelo již několik společností po celém světě, od Číny až po Česko. V souvislosti s tím se ukázalo, že právě země původu je důležitá pro více než polovinu (55 %) dotázaných. „Země jejího původu více zajímá vysokoškolsky vzdělané,“ doplnil Pileček.
„Například vakcíně vyvinuté
v Číně či Rusku by nedůvěřoval téměř nikdo. Na druhou stranu nejvíce bychom si podle průzkumu přáli tu z Česka, případně ze sousedního Německa, ve které by měly důvěru přibližně tři čtvrtiny občanů. Názory na vakcínu z USA se velmi rozcházejí – pozitivnější panují u mladých ve věku 18–29 let a také u obyvatel Prahy,“ uvedl Pileček.