Třetina Krymu na dostřel. Ukrajinci dostali turecké rakety s doletem až 150 km
NEJVĚTŠÍ PRŮLOM OD HIMARS
Ukrajina v létě dostala laserem naváděné střely TRLG-230 odpalované z tureckých raketometů. Informaci přineslo nezávisle na sobě několik zahraničních serverů. Ukrajinská armáda by díky nim mohla z dnešních pozic zasáhnout naprosto přesně cíle až do vzdálenosti 150 kilometrů, což zahrnuje například i třetinu Krymu.
S informací přišel v pondělí jako první server Oryx, který dlouhodobě analyzuje dodávky zbraní pro ukrajinskou armádu. K dodávce tureckých raketometů mělo nicméně dojít už v létě. A podle názoru některých analytiků by to mohlo vysvětlovat například srpnové výbuchy na ruské letecké vojenské základně Saki na Krymu.
Dodávku potvrdily dva zdroje také serveru Middle East Eye, který napsal, že součástí dodávky z Turecka mohlo být 50 až 200 raket TRLG-230. Ty se používají v rámci raketometů MCL (Multi Caliber Launcher) turecké firmy Roketsan, které jsou postavené na ruských podvozcích Kamaz. V technických parametrech stojí, že jedna střela váží 230 kilogramů a má dostřel 20 až 70 kilometrů. Například turecká armáda už ale měla zadokumentovat použití i na 150 kilometrů.
⚡️⚡️⚡️🇹🇷The first recorded use of the Turkish MLRS TRLG-230 in Ukraine. The Oryx project wrote about deliveries to our country a few days ago. Thanks to the reader for the video ❤️#Turkey #Ukraine️ #Kherson #UkraineRussiaWar️ pic.twitter.com/j1Tf6lnAR6
— Ukraine-Russia war (@UkraineRussia2) November 22, 2022
Brzy nato se objevilo i první video zachycující nasazení tureckých raketometných systémů na frontě. Jde o nejvýznamnější posilu ukrajinské armády od té doby, co obdržela první americké raketomety HIMARS.
Rakety TRLG mohou používat stejně jako GMLRS M31 (standardní munice pro HIMARS s doletem kolem 70 kilometrů) navádění pomocí signálu GPS. Navíc ale umí využívat i navádění pomocí laserového paprsku, díky čemuž jsou v kombinaci s dnes již slavnými drony Bayraktar schopny zasahovat i pohyblivé cíle, jak vysvětluje spolupracovník redakce a vojenský analytik Lukáš Visingr.
BIG DEVELOPMENT: Per @IsmailDemirSSB, Pres of 🇹🇷 Defence Industry Agency, TRLG 230 can actually hit targets 150km away. Today @DefMon3 posted this map showing what the provision of GLSDBs (also with a 150km range) would look like. I think we now know what 🇺🇦 hit Dzhankoi with. https://t.co/iTc2xl2COH pic.twitter.com/tYPtMSJ4h0
— Colby Badhwar 🇨🇦🇬🇧 (@ColbyBadhwar) November 22, 2022
„Teď mohou Ukrajinci dosáhnout zhruba na třetinu území Krymu. Rakety TRLG mají obrovskou výhodu v tom, že jsou naváděny odrazem laserového paprsku, takže jsou dokonalé pro ničení pohyblivých cílů. Drony Bayraktar je dokáží navádět v reálném čase. Ukrajinci ukážou ukazovátkem a pošlou tam raketu. To je rozdíl oproti raketometům HIMARS, které v podstatě nejsou schopny střílet na cíle měnící polohu. Teoreticky by tím mohli ostřelovat na velkou vzdálenost i jednotlivé tanky, ale to nemá mnoho smyslu. Jako ideální cíl se proto nabízí zařízení typu systémů elektronického boje, protivzdušné systémy nebo velitelská vozidla,“ říká.
Ukrajinci by se nyní podle Visingra mohli pokusit odříznout Krym. Všeobecně se očekává, že zahájí postup na Melitopol nebo Mariupol. „Je proto možné, že přesně tohle neudělají a zopakují bleskový útok jinde, například v oblasti Luhansku.“