Známý bojovník za rovnost žen obviněn ze sexismu a homofobie

Známý bojovník za rovnost žen obviněn ze sexismu a homofobieNOVÉ
Svět

#Metoo ve vlastních řadách

mm Echo24

Významný americký profesor sociologie a odborník na genderová studia Michael Kimmel odstoupil z čela kampaně za rovnost mužů a žen po nařčení ze sexuálního obtěžování. Mimo to byl profesor několika bývalými studenty obviněn také ze sexistického a homofobního chování. Sám Kimmel obvinění označil za zvěsti, bere je však vážně. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Tvrzení proti Kimmelovi se poprvé objevila v univerzitním deníku The Chronicle of Higher Education. Jeho bývalá studentka, která si přála zůstat v anonymitě, zde popsala, že ji měl Kimmel nutit k sexu, a to během jejích studií i později během její kariéry. Pochvaloval prý její vzhled a řekl, že „bude muset tvrdě pracovat, aby dokázala, že svého postavení dosáhla díky svému talentu, a ne svému vzhledu a tomu, že s někým spala“.

Další bývalá studentka Bethany Costonová, nynější asistentka na tamější newyorské Stony Brook University, obvinila Kimmela ze sexismu a toho, že poskytoval placené práce pouze mužským studentům, zatímco ženy měly pracovat zadarmo. Nařkla ho také z homofobních postojů a nedostatku úcty k druhým.

Kimmel na kritiku reagoval a v univerzitním deníku zveřejnil několik svých slov. „Byl jsem informován o tom, že se kolem mého profesního života šíří zvěsti, které naznačují, že jsem se choval neeticky. Chci slyšet ta obvinění, slyšet ty hlasy a měnit přesvědčení těch, kteří věří, že jsem je zranil,“ napsal. Kritika se na Michaela Kimmela snesla krátce před převzetím ceny Americké sociologické asociace (ASA), prestižní Jessie Bernard Award. Kimmel se ceny vzdal a svým údajným obětem dal lhůtu šest měsíců k tomu, aby podaly stížnost k výboru pro odbornou etiku ASA.

Kimmel pracoval jako rovněž jako poradce pro různé charity, přednášel na univerzitách. V roce 2013 na univerzitě Stony Brook založil Centrum pro studium mužů a maskulinity.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.