Schvalování nové vlny EET se odkládá na příště. Ve sněmovně zněla vlna kritiky opozice

Novela EET

Schvalování nové vlny EET se odkládá na příště. Ve sněmovně zněla vlna kritiky opoziceNOVÉ
Jednání Poslanecké sněmovny Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

Domov

Echo24

Opoziční kritikou začalo v pátek ve sněmovně schvalování vládního návrhu na rozšíření elektronické evidence tržeb (EET) do dalších oborů podnikání. Jako první vystoupil občanský demokrat Vojtěch Munzar, jenž nařkl koalici ANO a ČSSD z toho, že vytvářejí nepřátelské prostředí k podnikání. Pirát Mikuláš Ferjenčík označil EET za vlajkovou loď premiéra Andreje Babiše a jeho hnutí ANO, která ale má děravé dno.

„Přinášíte systém, který má lidi znechucovat a odrazovat od podnikání,“ uvedl Munzar. Mluvil také o nadužívání pravomocí finanční správy, o údajném zneužívání zajišťovacích příkazů nebo o výzvách novomanželům, aby sdělili, kde měli svatební hostinu. „Demokratický režim nepoužívá metodu ‚když se kácí les, létají třísky‘,“ řekl poslanec ODS. Podle Ferjenčíka je EET represivní byrokratické opatření, které nepřináší podnikatelům žádnou přidanou hodnotu. „Negativně dopadne na životy několika set tisíc lidí,“ uvedl. Lidovec Marian Jurečka poukazoval na to, že EET se měla původně vztahovat jen na vybrané typy podnikání, nikoli paušálně na všechny.

Vláda zavádí evidenci tržeb s argumenty narovnání podnikatelského prostředí a zabránění daňovým únikům. Ferjenčík podobně jako Munzar zpochybnil přínos EET k lepšímu výběru daní. Údaje jsou podle Munzara „vycucané z prstu“, podle Ferjenčíka účelově nadhodnocené.

Elektronická evidence tržeb už platí například pro obchody a restaurace. Nynější novelou kabinet reagoval na rozhodnutí Ústavního soudu, který další vlny zavádění evidence tržeb zrušil. Nově by se měla týkat mimo jiné řemeslníků. Části podnikatelů předloha umožní evidovat tržby bez připojení k internetu pomocí papírových účtenek. Norma rovněž posouvá do nejnižší desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty třeba stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.

Části opozice se zřejmě nepodaří prosadit zamítnutí předlohy ani zrušení zákona o elektronické evidenci tržeb jako celku. Rozpočtový výbor doporučil schválení jen několika z mnoha podaných pozměňovacích návrhů. Poslanci se v pátek k závěrečnému hlasování nedostali. Schvalování má pokračovat na příští schůzi.

Čtěte také: Poslední šance na změnu EET pro řemeslníky. ANO je však připraveno opozici převálcovat