Migrační původ má v Německu rekordní čtvrtina obyvatelstva, vyplývá z dat statistiků
Složení německého obyvatelstva
Každý čtvrtý (25,5 procenta) obyvatel Německa má kořeny v zahraničí. Počet lidí s migračním původem za loňský rok vzrostl na rekordních bezmála 21 milionů, což je v porovnání s rokem 2017 nárůst o 2,5 procenta. Vyplývá to z ve středu zveřejněných dat německého statistického úřadu.
Za člověka s migračními kořeny je na základě metodiky úřadu považován ten, kdo se buď sám, nebo alespoň jeden jeho rodič nenarodil jako německý státní příslušník.
Údaje dále ukazují, že více než polovina (52 procent) z této skupiny obyvatel vlastní německý pas a 48 procent jsou cizinci.
Podle statistického úřadu se necelých 14 milionů osob s migračním původem v Německu nenarodilo a přistěhovalo se do něj až v průběhu života. Z nich téměř každý druhý uvedl pro příchod do Německa rodinné důvody, každý pátý pak přišel za prací. Pro 15 procent byl hlavní příčinou útěk ze země původu a snaha získat v Německu azyl.
Přistěhovalci, kteří do Německa přišli z rodinných důvodů, pocházeli ze 72 procent z Evropy, v případě migrace za prací to bylo dokonce 85 procent. Téměř polovina (47 procent) všech imigrantů z důvodu útěku a azylu přišla ze zemí Blízkého východu. Ti, kteří jsou v Německu zaregistrovaní kvůli studiu či vzdělávání, pochází ze 40 procent z Evropy a 38 procent z Asie.
Podle aktuálních statistik má Německo v současnosti přes 83 milionů obyvatel.