1 Nemoc šílených jelenů

Nemoc šílených jelenů mohou dostat i lidé. Zda má smrtící účinky zatím vědci nezjistili

, NOVÉ

Témata: , ,

Vědci v USA varují tamní občany, že se nekontrolovatelně šíří „zombie jeleni“. Tak se označují zvířata, která trpí nemocí šílených jelenů, která nemá nic společného s nemocí šílených krav. Podle dostupných informací se nedá udělat nic, co by šíření zastavilo. Nyní navíc přišli odborníci se zjištěním, že je nemoc nakažlivá i pro lidi.

Chronické chřadnutí jelenovitých (CWD) je oficiální název nemoci, která se divoce šíří ve Spojených státech. Postihuje především jeleny, ale i losy či soby. Jde o neurologické postižení, které u zvěře vždy vede ke smrti. Začíná například ztrátou plachosti, postupně postihuje pánevní končetiny i koordinaci pohybu. Obecně se však mělo zato, že se člověk nakazit nemůže.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí však nyní přišlo s tím, že CWD může být nakažlivé i pro lidi. „I dnes se mohl někdo nakazit a my bychom se to vůbec nedozvěděli,“ uvedl pro The Independent doktor Michael Osterholm. „Problém je, že na rozdíl od nemoci šílených krav se nemoc nachází i ve svalech. Pokud tak člověk sní maso z jelena, dostane se nemoc snadno i do lidského těla. Vaření navíc nemoc nezničí,“ dodává Osterholm, který vede Centrum pro výzkum a řešení infekčních chorob při univerzitě v Minnesotě.

Podle Osterholma trvalo asi deset let, než vědci zjistili, že člověk může dostat nemoc šílených krav. V případě CWD tak jde o podobný případ. Zároveň dodal, že označení „zombie jelen“ není správné a nemá s nemocí ve skutečnosti nic společného. Podle něj bude nutná osvěta na celostátní úrovni pod vedením příslušných federálních úřadů. Zároveň také dodal, že v celých USA je nedostatek prostředků pro testování zdravotního stavu kompletní zvířecí populace.

Veterinářka Peregrine Wolffová z Oddělení pro ochranu divokých zvířat ve státě Nevada varovala místní úřady i politiky, že není žádná možnost, jak CWD zastavit a zamezit rozšíření mezi jelenovité.

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.