Rozpor „otců zakladatelů“ kvůli Trumpovi. Kalousek nesouhlasí s Schwarzenbergem
Reakce na smrt Solejmáního
„Otcové zakladatelé“ a někdejší předsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg působí jako nerozlučná politická dvojice. O to víc překvapí, když se proti sobě názorově vymezí. Stalo se tak v případu amerického zásahu v Iráku, při němž zemřel íránský generál Kásem Solejmání. Zatímco Schwarzenberg za tento krok amerického prezidenta Donalda Trumpa zkritizoval a čin označil za zločinný, Kalousek reagoval s tím, že si nedovolí „autoritativně říct, co je ještě vražda a co už je nutná sebeobrana.“ Vnitřně se kloním k sebeobraně, dodal.
„Přiznávám, že jsem po celý život byl příznivcem Američanů, je to veliká demokratická země, která nám může být v mnoha věcech vzorem. Ale tyto činy prezidenta Trumpa podle mého názoru jsou, říkám otevřeně, zločinné. Nikdo nesmí překračovat mezinárodní právo, ani prezident Spojených států,“ uvedl Schwarzenberg v pondělí. Více o jeho komentáři jsme psali zde.
Krátce na to na něj reagoval předseda klubu poslanců Kalousek. „Zabít cizího generála bez soudu a bez vyhlášení války zajisté jako zločin vypadá. Tady si však přes veškerou úctu a přátelství ke Karlu Schwarzenbergovi nedovolím autoritativně říct, co je ještě vražda a co už je nutná sebeobrana. Vnitřně se kloním k sebeobraně,“ uvedl na svém Twitteru.
Česká politická scéna není v hodnocení pátečního útoku USA v Iráku jednotná. Zatímco ODS smrt íránského generála vnímá jako důsledek generálových teroristických aktivit, největšími kritiky útoku se stali komunisté. Více čtěte zde.
Český ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který byl v minulosti ministrem zahraničí a předsedou zahraničního výboru Sněmovny, už dříve zabití Solejmáního také kritizoval. Nynější ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) krok označil za mimořádný v komplikované situaci. Očekává i íránskou reakci na americký útok.