Tykač jde proti proudu. Do neobnovitelných zdrojů investuje desítky milard

Tykač jde proti proudu. Do neobnovitelných zdrojů investuje desítky milardNOVÉ
Tykač jde proti proudu. Do neobnovitelných zdrojů investuje desítky milard Foto:

FOTO: Shutterstock

Ekonomika

Investice v energetice

tp Echo24

Další český miliardář vsadil na to, že přechod EU od „špinavé“ k zelené energetice se protáhne. Majitel uhelných dolů Pavel Tykač plánuje investice zejména do plynových a uhelných elektráren, a to hned za několik desítek miliard, píše server Ihned. Ačkoliv před půl rokem tento postup odmítal, nyní po neúspěšných pokusech o nákupy změnil strategii a následuje tak taktiku svého konkurenta Daniela Křetínského.

Kvůli poklesu zájmu o uhlí se podle Tykače spousta firem zaměřuje hlavně na obnovitelné zdroje a zbavuje se svých elektráren pod tlakem a často za slušné peníze. Typickým příkladem jsou podle něj německé elektrárny a doly švédské firmy Vattenfall. „Něco podobného se nyní řeší i ve Francii a v dalších evropských zemích,“ řekl serveru Ihned.

V jeho týmu najdou uplatnění specialisté na investice, přičemž v čele stane bývalý člen představenstva a obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. „Další klíčoví lidé jsou Michal Skalka, který prakticky vybudoval trading v ČEZ, a pak Jan Žižka, který v ČEZ posledních deset let odpovídal za technický stav elektráren,“ vyjmenovává pro Ihned Tykač.

Skupina má k dispozici více než 20 miliard. Pavel Tykač chce však investovat i do nových technologií, například vodních elektráren.

Čtěte také: Tykač požádal Zemana o schůzku, mluvili o prolomení těžebních limitů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články