Tykač jde proti proudu. Do neobnovitelných zdrojů investuje desítky milard

Investice v energetice

Tykač jde proti proudu. Do neobnovitelných zdrojů investuje desítky milardNOVÉ
Tykač jde proti proudu. Do neobnovitelných zdrojů investuje desítky milard Foto:

FOTO: Shutterstock

Ekonomika

tp Echo24

Další český miliardář vsadil na to, že přechod EU od „špinavé“ k zelené energetice se protáhne. Majitel uhelných dolů Pavel Tykač plánuje investice zejména do plynových a uhelných elektráren, a to hned za několik desítek miliard, píše server Ihned. Ačkoliv před půl rokem tento postup odmítal, nyní po neúspěšných pokusech o nákupy změnil strategii a následuje tak taktiku svého konkurenta Daniela Křetínského.

Kvůli poklesu zájmu o uhlí se podle Tykače spousta firem zaměřuje hlavně na obnovitelné zdroje a zbavuje se svých elektráren pod tlakem a často za slušné peníze. Typickým příkladem jsou podle něj německé elektrárny a doly švédské firmy Vattenfall. „Něco podobného se nyní řeší i ve Francii a v dalších evropských zemích,“ řekl serveru Ihned.

V jeho týmu najdou uplatnění specialisté na investice, přičemž v čele stane bývalý člen představenstva a obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. „Další klíčoví lidé jsou Michal Skalka, který prakticky vybudoval trading v ČEZ, a pak Jan Žižka, který v ČEZ posledních deset let odpovídal za technický stav elektráren,“ vyjmenovává pro Ihned Tykač.

Skupina má k dispozici více než 20 miliard. Pavel Tykač chce však investovat i do nových technologií, například vodních elektráren.

Čtěte také: Tykač požádal Zemana o schůzku, mluvili o prolomení těžebních limitů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.