Obvinění jednali vědomě účelově, píše Šaroch v odůvodnění. Trestný čin se ale nestal
Usnesení o zastavení kauzy
Jedna výrazná zvláštnost provází usnesení státního zástupce Jaroslava Šarocha k zastavení trestního stíhání obviněných v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce v něm píše, že považuje za prokázané, že obvinění jednali „vědomě účelově“, aby společnost padesátimilionovou dotaci získala. Na obžalobu to ale nestačilo, protože se podle žalobce nestal trestný čin. Další otazník podle advokáta a někdejšího státního zástupce Jana Vučky visí nad tím, že ze zveřejněné části usnesení se nedá dočíst, co policie udělala, aby odhalila skutečného majitele Farmy Čapí hnízdo.
Anonymizované a téměř z poloviny začerněné usnesení státního zastupitelství o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších obviněných vydali žalobci ve čtvrtek, dokument čtěte ZDE.
O vědomém účelovém jednání píše státní zástupce na poslední straně devadesátistránkového dokumentu. „Závěrem tedy konstatuji, že přestože považuji za prokázané, že zejm. obv. Ing. (jméno je v dokumentu začerněno), Ph. D., a obv. Ing. (jméno je opět začerněno) jednali vědomě účelově tak, aby byla poskytnuta dotace v rámci ROP NUTS 2 na výstavbu MKA ČH, a že existovalo spojení mezi společnostmi (začerněno) a (začerněno) a příp. dalšími společnostmi ze skupiny (začerněno) prostřednictvím fyzických osob, které jednaly společně, nepodařilo se opatřit důkazy, které by prokazovaly, že společnost (začerněno) nebyla v době podání žádosti o dotaci či následné době do rozhodnutí o poskytnutí dotace (…) nezávislým podnikem, (...),“ uvádí Šaroch v usnesení. Usnesení pokračuje tím, že nebyly naplněny všechny znaky skutkové podstaty trestných činů, pro které bylo trestní stíhání zahájeno.
„Je evidentní, že skutek, pro který se trestní stíhání vedlo, se stal, avšak s ohledem na shora uvedené jsem rozhodl tak, že jsem tímto usnesením trestní stíhání (...) zastavil, neboť skutek není trestným činem (...),“ napsal Šaroch.
Jak policie zjišťovala, komu farma patří?
Se zveřejněným usnesením se seznámil i advokát a někdejší státní zástupce Jan Vučka. Ten se diví tomu, že se v něm nepíše nic o způsobu, jimž vyšetřovatelé pátrali, komu farma skutečně patří.
„Usnesení je pozoruhodné tím, že z nezačerněných částí se nedá vůbec poznat, co policie udělala k odhalení skutečného ovládání Farmy Čapí hnízdo mimo toho, že se zeptala dotyčných osob,“ řekl Jan Vučka deníku Echo24. „Když se výjimečně cituje nějaký listinný důkaz, například dokumenty banky, pak pan Šaroch současně dodá, že výslech pracovníků banky vyloučil správnost dokumentů banky,“ dodal.
„Stejně tak se v usnesení opakovaně zdůrazňuje, že dotčené osoby při výslechu vyvrátily ovládání Čapího hnízda Agrofertem. Ale co tedy udělala policie, aby zjistila pravý stav věci, než že požádala dotčené osoby, aby se jí sami doznaly? Samozřejmě je možné, že Farma Čapí hnízdo a Agrofert byly skutečně nezávislé a že o tom existují objektivní důkazy, ale v nezačerněné části usnesení o tom není ani slovo. Nezbývá nám tedy než pořád čekat, až bude konečně zveřejněno celé usnesení,“ uvedl Vučka.
Rozhodnutí nabylo právní moci, Babiš už není stíhaný
Městské státní zastupitelství již dříve uvedlo, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku, pro které byla určena padesátimilionová evropská dotace, jež farma v létě 2008 získala. Obvinění tedy nespáchali dotační podvod. Rozhodnutí v úterý nabylo právní moci.
Pasáže usnesení, jenž zmiňuje „vědomé účelové jednání“ všímají někteří opoziční politici. „Podvádět se může, jen to musíte udělat chytře. To není dobrý vzkaz české společnosti. Už zase,“ uvedl na Twitteru předseda STAN Vít Rakušan.
„I státní zástupce Šaroch v usnesení píše, že Andrej Babiš účelově obešel zákon, aby jako miliardář sebral padesátimilionovou dotaci malým a středním podnikatelům. Ať už nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v kauze Čapí hnízdo rozhodne jakkoliv, chceme takového premiéra?“ okomentoval vývoj v kauze předseda TOP 09 a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Premiér vinu dlouhodobě odmítal
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.
Propojení Čapího hnízda s Agrofertem podle Erazíma nehrálo roli, protože si oba podniky nekonkurovaly, ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu. Babiš dlouhodobě odmítal, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného. Stíhání kromě něj čelili i jeho blízcí a bývalí představitelé společnosti Farma Čapí hnízdo.