Poslanci volí předsedy výborů. Obranu povede Černochová, Benda ústavně-právní

poslanecká sněmovna

Poslanci volí předsedy výborů. Obranu povede Černochová, Benda ústavně-právníNOVÉ
Poslanci volí předsedy výborů. Benda vede ústavně právní Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

2
Domov
Sdílet:

Poslanci začali ve středu volit předsedy výborů. Hospodářský výbor povede předseda poslanců SPD Radim Fiala, školský výbor Václav Klaus mladší a výbor pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti). Poslanec ODS Marek Benda povede ústavně-právní výbor. Jeho kolegyně z ODS Jana Černochová se stala předsedkyní výboru pro obranu. Postupně se budou přes den konat jednaní i dalších výborů.

Pro Klause do čela školského výboru hlasovalo 23 členů, jeden byl proti. Balcarová obdržela hlasy všech 15 přítomných členů výboru. Fiala v hospodářském výboru získal 20 z 22 hlasů.

Členy hospodářského výboru vítal při příchodu plakát mladé ženy v životní velikosti oblečené v pracovním oděvu s helmou na hlavě. V ruce držela tabulku s nápisem: „Srdečně vítejte na hospodářském výboru. Místo, kam budete chodit s radostí.“ Prý šlo o dar z dukovanské jaderné elektrárny.

Předsedkyní sněmovního výboru pro obranu byla zvolena jeho dlouholetá členka Jana Černochová (ODS). V souladu s dohodami poslaneckých klubů byla jedinou adeptkou, v tajné volbě získala 15 ze 17 hlasů. Členům výboru řekla, že z něj nechce mít bojiště. Ráda by prosadila uzákonění minimálních výdajů na obranu a jednodušší schvalování armádních misí.

Obě úpravy prosazovala Černochová spolu s kolegy z výboru už v závěru minulého volebního období Sněmovny, dolní komora je ale nestihla projednat. První z úprav má zajistit, aby výdaje na obranu neklesly pod dvě procenta hrubého domácího produktu. Ústavní novela by pak měla zajistit, aby vláda mohla sama rozhodnout o vyslání vojáků do záchranné mise v zahraničí nebo do misí v rámci sil velmi rychlé reakce NATO.

Předsedkyně výboru by byla ráda, aby se jeho členové na těchto úpravách shodli a o dohodu se snažili i v budoucnu „Nejdůležitější je, abychom se tady neštengrovali na tématech, která nejsou podstatná. Dělat si politiku na oblasti bezpečnosti a obrany by bylo špatně,“ uvedla politička.

Černochová je zároveň starostkou Prahy 2. Vedení ministerstva obrany i jeho kontrolního orgánu budou mít poprvé na starosti ženy, pokud se ministryní obrany ve vládě předsedy ANO Andreje Babiše stane dosavadní ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).

Sněmovní ústavně-právní výbor povede dlouholetý poslanec ODS Marek Benda. Byl jediným kandidátem. V tajné volbě dostal hlasy všech přítomných členů.

Benda je poslancem už desáté volební období, právní výbor vedl i v letech 2006 až 2010 a taky v roce 2012. Po nynějším zvolení uvedl, že se pokusí, aby byla atmosféra při jednáních výboru navzdory možným politickým sporům dobrá. Nikdo by neměl být vyvyšován nebo vylučován, řekl.

Místo v čele právního výboru připadlo ODS na základě politických dohod. Při volbě předsedy ale padl i návrh protikandidáta, když poslanec ANO Miloslav Janulík nominoval bývalou ministryni spravedlnosti a kolegyni z hnutí Helenu Válkovou. Válková uvedla, že byla jeho krokem příjemně zaskočena a že práci ve výboru zná z minulého volebního období. Kandidatury se vzhledem k dohodám o obsazení vedení výborů vzdala.

Benda získal ve volbě hlasy všech 20 přítomných členů. Podotkl, že nepatří k lidem, kteří se tváří, že nevolí sebe sama.

Do čela sociálního výboru zvolili jeho členové Radku Maxovou (ANO).

Zahraniční výbor zatím předsedu volit nemohl, proto projednávání bodu přerušil. Do jeho čela by měl zamířit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), až skončí jeho vládní angažmá. Zaorálek jako ministr nemůže být ani členem zahraničního výboru, jedno místo v něm proto zůstává neobsazeno. Výbor nyní dočasně řídí jeho bývalý předseda Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Sněmovna založila 18 výborů. Předsedy už mají mandátový a imunitní výbor a rozpočtový výbor, a to Stanislava Grospiče a Miloslavu Vostrou (oba KSČM). Organizační výbor vede Radek Vondráček (ANO) z titulu funkce předsedy Sněmovny.

Role předsedů výborů je spíše organizačního charakteru. Pobírají ale zhruba o 30 000 korun vyšší plat než řadoví poslanci, letos činí 100 000 korun měsíčně.

Čtěte také: Druhá schůze Poslanecké sněmovny

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články