„Necháme Česko otevřené až do neděle!“ K protestům se přidávají i další podnikatelé
PROTESTY PROTI OPATŘENÍM
K iniciativě Chcípl PES se připojily už stovky protestujících podnikatelů či živnostníků z celé republiky, kteří požadují po vládě změny kompenzačních pravidel. V pátek nechali někteří z nich navzdory zákazu otevřené restaurace a protesty mají pokračovat i přes víkend. Jiné restaurace se rozhodly nakonec neotevírat. Demonstrovat proti vládním nařízením se chystají i hoteliéři či autobusoví dopravci.
Jedním z podnikatelů, kteří nechali otevřeno, byl majitel brněnské hospody U Sajmona pod Hájkem. „Žádná pokuta není příjemná, ale likvidace podniku je mnohem horší. Nevím, zda se nám podaří něco změnit, ale připojuje se čím dál tím víc hospod, tak doufám, že to k něčemu bude,“ uvedl majitel Simon Hájek. Kromě otevření mohou členové iniciativy protestovat vyvěšením české vlajky či ponecháním rozsvíceného provozu do večerních hodin.
Podnik jednoho z organizátorů iniciativy Davida Biksadského kontrolovala v pátek policie, zavřít však odmítl. „Probíhá tady mírumilovný protest, který je postavený na tom, že si lidé povídají o té situaci, vyměňují si zkušenosti o nemoci, přístupu státu,“ řekl deníku Echo24 Biksadský. Podnik přišlo podpořit několik umělců z Prahy, ale i běžní návštěvníci. „Je tam strach, ale ti, kteří přicházejí, nás podporují. Nepřišli na pivo, ale primárně na protest,“ dodal Biksadský.
Několik návštěvníků bylo odpoledne také v otevřených podnicích v Brně. „Kdybych byl místo toho v obchodě, kde je tisíc lidí, mám daleko větší možnost se nakazit,“ řekl jeden z návštěvníků České televizi. Některé restaurace, které iniciativu podporují, nakonec neotevřely, například ze strachu z pokut. Neotevřel ani majitel teplické restaurace Tomáš Kolařík. Chtěl udělat vstřícné gesto za to, že vláda přidala restauracím kompenzační program Covid-gastro, který jim přiřkne kompenzaci 400 Kč na den na zaměstnance, řekl České televizi.
Otevřeno měl v pátek i další z organizátorů Jiří Janeček, majitel pivovaru Malý Janek v Jincích v Brdech. Otevřel však pouze pro uzavřenou společnost, kam pozval místní politiky či poslance, aby s nimi diskutoval o situaci. „Jde o to, že úředníci, kteří o tom rozhodují, neznají tu problematiku. Trochu mě mrzí, že nepřijeli ti, kteří měli ty protiepidemické balíčky na starost,“ řekl deníku Echo24 Janeček.
Na jaře měli podle něj podnikatelé pro zavření pochopení i nějaké rezervy, druhá vlna i třetí vlna však přišly ve chvíli, kdy ještě nebyly plně sanované vlny předchozí a podniky už tak nemají na placení úvěrů. „Už se to dostalo do takových absurdit, kdy se zaměstnanci skládají na to, aby zaměstnavateli zaplatili elektriku v restauraci,“ popsal případ, který se podle něj stal v moravské pizzerii U Mňa. „Proto jsme udělali transparentní účet, kam lidé, kteří chtějí pomoci konkrétní restauraci, mohou poslat finanční prostředky,“ řekl Janeček s tím, že iniciativa pak zajistí zpracování po právní stránce.
K iniciativě, která volá po zavedení kompenzací na základě procenta z loňských tržeb místo hrazení nákladů, se připojilo už přes pět stovek restaurací, hospod či dalších živnostníků, kteří kvůli jejich zavření nemohou normálně fungovat. Podle Janečka je kompenzace v podobě 80 % z loňských tržeb, jak to dělají některé sousední země, spravedlivější. Mohlo by se jednat i o nižší podíl, dodal Janeček.
Podle iniciativy je také potřeba, aby pomoc přišla na účty podnikatelům rychle. Podle vyjádření iniciativy na Facebooku budou protesty pokračovat i přes zásahy policie. „Necháme Česko otevřené až do neděle! Neustoupíme!“ uvedla iniciativa. O zrychlení a zjednodušení pomoci všem podnikatelům chce s vládou jednat také Hospodářská komora. K rychlé pomoci pro podnikatele či odložení splátek úvěrů vyzvala vládu například Asociace hotelů a restaurací.
Neprotestují však jen restaurace či na ně navázané podniky. Protestní výzvu Klik za fair play podpořilo celorepublikově 450 sportovišť. Výzva spočívá v tom, že příznivci podniku přijdou a udělají jeden až 100 kliků. Následně vyplní on-line formulář, kde se podepíšou a uvedou počet cviků.
Iniciativa vznikla na základě nesouhlasu s vládními opatřeními proti šíření nemoci covid-19 ve sportovním sektoru. „Bylo by docela fajn, kdyby se začalo koukat na konkrétní data, která máme v České republice, ne aby se přihlíželo k nějaké studii, která byla simulovaná v umělých podmínkách,“ řekla Romana Navrátilová, manažerka fitness centra. Dodala, že chce, aby vládní kompenzace byly adekvátní ke ztrátám jednotlivých živnostníků. Například v Ústeckém kraji se do výzvy mimo jiné přihlásilo litoměřické sportoviště H.E.A.T. či fitness centrum v teplickém obchodním domě Fontána.
Protestovat se v neděli chystá v Praze také přes 220 autobusových zájezdových dopravců. Nelíbí se jim současný postup vlády, která podle nich jejich obor přehlíží. V pátek pak přijeli demonstrovat do Prahy hoteliéři z Krkonoš. Podle nich je vládní opatření likvidační pro jejich podnikání. Období kolem vánočních svátků a Silvestra tvoří u většiny z nich ze zimy až 40 procent tržeb, jde o nesilnější část roku.