Kniha, která předpověděla koronavirus? O viru z Wu-chanu psala už v roce 1989
Koronavirus
Koronavirus, který propukl v čínském Wu-chanu, plní přední stránky novin jen pár týdnů. Spisovatel Dean Koontz ale o nebezpečném viru, který vznikne ve Wu-chanu napsal knihu již v roce 1981, respektive 1989. Kniha The Eyes of Darkness (Oči temnoty) popisuje nebezpečný vir Wu-chan-400, který byl uměle vyroben vládou v Číně. Stejně jako koronavirus způsobuje dýchací potíže. Na knihu upozornili lidé na sociálních sítích, kteří si podobností se současnou nemocí všimli.
Kniha poprvé vydaná v roce 1981, vypráví příběh matky, která pošle svého syna na výlet do hor. Muž, který tuto výpravu vede, ji bezproblémově provedl už šestnáctkrát. Tentokrát se ale něco stane. Všichni zemřou bez vysvětlení. Když se konečně matka začne smiřovat s tím, že je její syn Danny mrtvý, začnou se kolem ní objevovat agresivní nápisy, že její syn je naživu, a proto se společně se svými novými přáteli Elliotem Strykerem a Christinou Evans rozhodnou zjistit, co se v osudný den vlastně stalo.
V thrilleru hraje velkou roli vir, který pohlcuje mozkovou tkáň a zasaženým tak přestanou fungovat všechny samovolné funkce včetně dýchání. Jak ale upozornil server South China Morning Post tak v originále se virus jmenoval Gorki-400 a byl uměle vyroben v Sovětském svazu, ne v Číně. Název Wu-chan-400 získal až v pozdějším vydání, kde se vývoj viru přesunul do Číny. Tato změna byla provedena v roce 1989. Podle serveru tak bylo učiněno kvůli rozpadu Sovětského svazu, který kvůli tomu přestal být považován za strašáka.
It‘s a strange world we live in.#coronavirus #COVID19 #Wuhan pic.twitter.com/WkjbK4zGaW
— Darren of Plymouth 🇬🇧 (@DarrenPlymouth) February 16, 2020
Dean Koontz je americký spisovatel, který se věnuje převážně thrillerům. Jeho knihy se pravidelně objevují v žebříčku bestsellerů. Kromě The Eyes of Darkness napsal například díla Skrýš, Intenzita a Podivný Thomas.
Koronavirus dál zabíjí
Počet obětí nemoci COVID-19 způsobené novým typem koronaviru přesáhl v pevninské Číně hranici 2000. Nakažených je po celém světě již přes 75.000, většinu z nich eviduje nejhůře zasažená provincie Chu-pej. Čínský vicepremiér Sun Čchun-lan prohlásil, že se snaha o kontrolu nemoci v regionu zlepšuje, situace je však nadále vážná.