„Musí tu vzniknout nová alternativa.“ Klaus nevyloučil, že půjde znovu do voleb

EXPREZIDENT DO SNĚMOVNY?

„Musí tu vzniknout nová alternativa.“ Klaus nevyloučil, že půjde znovu do voleb
Exprezident Václav Klaus. Foto: Institut Václava Klause
Domov

Echo24

Bývalý prezident Václav Klaus má za to, že na současné politické scéně musí vzniknout nějaká nová alternativa. V Partii televize CNN Prima News vyzval, aby se ještě před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny spojili všichni nespokojení s nastalou situací v zemi. Klaus přitom nevyloučil, že by tuto formaci mohl vést či za ni kandidovat. „Doufám, že to nebude třeba. Že by se stařičký exprezident musel plést do politiky,“ řekl a dodal, že „kdyby nebylo zbytí“, šel by do voleb. Jinak by to cítil jako zradu mnoha lidí, kteří mu píší a vyjadřují podporu.

Dle exprezidenta současná politická garnitura selhala, což je vidět i na schválení pandemického zákona, který vnímá jako zásah do ústavních principů. „U té parlamentní opozice s výjimkou svého syna a z jiného pohledu SPD nevěřím, že by to po volbách znamenalo něco lepšího. Myslím, že je třeba, aby do hry vstoupil nový politický subjekt, který by spojil všechny, kteří s tím jsou nespokojení,“ uvedl.

Podle něj by všichni nespokojení měli zapomenout na své rozdíly a hledat naopak, co je spojuje. Současnou situaci srovnal s dobou před 30 lety, kdy padl komunismus a kdy spolu jednotliví aktéři – byť různých názorů – usedli ke kulatému stolu.

Z kontextu vyplynulo, že může mít na mysli propojení příznivců SPD a Trikolóry a dalších subjektů. „SPD něco dělá, Trikolóra něco dělá. Já bych si moc přál, aby se spojili všichni nespokojení s touto situací,“ řekl exprezident.

Klaus přitom nevyloučil, že by byl členem tohoto uskupení nebo ho dokonce vedl. „Já jsem natolik ve hře politické celoživotně, že nehodlám sedět doma. Dovedu si to představit, jestli mě nezahubí koronavirus, tak si myslím, že něco je třeba,“ prohlásil. Stát se podle něj něco musí ještě do říjnových voleb. Vedení nové strany nebo hnutí úplně nevyloučil. Kdyby se nějaké vrcholné funkce neujal, byla by to podle Klause zrada těch, kteří mu každý den píšou a vyjadřují svou nespokojenost s aktuálním stavem.