Izrael: nefunkční politika, ale silná společnost. S Danielem Schueftanem nejen o Blízkém východě
ECHOPRIME
V posledních týdnech dění v Izraeli dominovalo zprávám ze zahraničí. Nejdřív nepokoje okolo Chrámové hory v Jeruzalémě přerostly v násilnosti a nakonec v další válku mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Jen co toto drama skončilo, rozpoutalo se další. Benjamin Netanjahu, který stál v čele židovského státu patnáct let, z toho dvanáct nepřetržitě, skončil. Vytvořila se proti němu široká koalice stran, od pravice po levici, od sionistů po Araby, které spojuje jediný cíl: ukončit Netanjahuovu éru. Je to zatím poslední dějství dva roky trvající politické krize, za tu dobu Izrael zažil čtvery nerozhodné volby.
Nejspíš to však není dějství konečné, protože málokdo věští koalici dlouhé trvání. Vést ji mají dva muži Naftali Bennett a Ja’ir Lapid, kteří se podle plánu mají v polovině mandátu vystřídat na pozici premiéra. Zhruba ve stejném období se země zdárně vypořádala s pandemií koronaviru, téměř všechny naočkovala a dnes je zcela otevřená. Je málokdo povolanější než Daniel Schueftan (dnes akademik na Haifské univerzitě, kdysi poradce izraelské národní bezpečnostní rady a premiérů Jicchaka Rabina a Ariela Šarona), aby hovořil o izraelské vleklé politické krizi, ekonomických výzvách a bezpečnostní situaci.
Začal bych otázkou na momentální dění v Izraeli. Opravdu vidíme konec Benjamina Netanjahua?
Netanjahu půjde do opozice. To, co se nyní vytvořilo, je velmi křehká vláda. Jsou v ní silná pnutí a on se bude snažit ji podrýt. Z opozice má dobrou šanci. Nemyslím, že tato vláda může dlouho vydržet, i když lidé v ní mají velmi dobré důvody pro její udržení. Protože v momentě, kdy půjdou k volbám, tak špatně dopadnou. Takže on z izraelské politické scény nezmizí. Samozřejmě je tu taky možnost, že půjde do vězení, ale dokud nepadne finální verdikt, bude jednat proti vládě z opozice.
A co můžeme očekávat od nového premiéra Naftaliho Bennetta?
Nemám o něm valné mínění. Musíte mít na paměti, že ho volilo pouze 5 % Izraelců, takže má před sebou velmi těžkou práci. Nejdůležitějším tmelem této vlády je pokus dostat Netanjahua z kanceláře premiéra. To je jedna z mála věcí, které mají společné. Budu nyní obecný. Dnes jsme uprostřed zdravotní, ekonomické, politické a bezpečnostní krize. Izrael si ale vedl velmi dobře, přestože neměl vládu. Izraelský politický systém je hluboce nefunkční. Zároveň ale izraelská společnost je velmi silná, extrémně odolná a extrémně úspěšná. Poměřoval bych sílu země ne podle její vlády a politického systému, ale podle společnosti. Izraelský politický systém je dysfunkční, ale izraelská společnost je neuvěřitelně úspěšná.
Bennetta by podle plánu měl v polovině mandátu vystřídat Ja’ir Lapid. Co od něho můžeme čekat?
To je velmi milý chlapík, inteligentní, slušný. Jednoho dne může být dobrým premiérem, ale není připraven. Není stejného kalibru jako Netanjahu a díky bohu osobnostně není vůbec jako Netanjahu. Netanjahu, to jsou velmi působivé schopnosti, ale zároveň hrozná osobnost. Již dnes je Lapid mnohem lepší, než když začínal, když vstoupil do politiky. Možná s více zkušenostmi bude dobrým premiérem. Můj problém je, že na personální úrovni je všechny znám velmi dobře, mluvil jsem s nimi stovky hodin. A Ja’ira mám velmi rád. Doufám, že se toho hodně naučí, ale jak říkám, nyní ještě není připraven. Doufám, že za pár let bude.
Celý rozhovor s Danielem Schueftanem si přečtěte na ECHOPRIME nebo v tištění Týdeníku ECHO od čtvrtka na stáncích. Objednat si jej můžete zde.