Budoucnost finanční nezávislosti, jak toho můžete dosáhnout?

INZERCE

Budoucnost finanční nezávislosti, jak toho můžete dosáhnout?
Bitcoin, ilustrační snímek. Foto: Martin Helmer
1
INZERCE

Martin Helmer

Budoucnost bez finančních starostí, s finanční nezávislostí a předčasným odchodem do důchodu. Užívat si stáří a žít život podle svých představ. To je sen, který lidé jistě mají už dlouho, ale v dnešní době se ho stále více mileniálů snaží skutečně uskutečnit. Otázka zní – jak se jim to daří? Co dělají ve svém životě právě teď, aby si zajistili, že nebudou muset pracovat až do svých 67 let? A jak si mohou zajistit, aby měli dostatečný příjem pro kvalitní život, aniž by se museli starat o fixní náklady?

Finanční nezávislost

Co je to vlastně finanční nezávislost? Především to nemusí znamenat, že musíte přestat pracovat. Jednoduše řečeno, finanční nezávislost znamená, že váš pasivní příjem je větší než vaše celkové fixní náklady. Jakmile toho dosáhnete, není již nutné pracovat, ale pokud chcete, můžete pracovat dál. Nejdůležitější zásadou je, že můžete žít svůj život tak, jak chcete.

Není také pravda, že finanční nezávislosti lze dosáhnout pouze známými způsoby investování, jako je investování do nemovitostí nebo nákup kryptoměny, jako je bitcoin. To jsou obvykle možnosti, které si můžete vybrat, pokud to chcete udělat „snadnou cestou“, aniž byste museli upravovat svůj životní styl. Nevýhodou je, že obvykle trvá hodně času (nebo hodně štěstí), než začnete skutečně vydělávat velké částky peněz, nebo v případě nemovitostí, že musíte investovat tolik peněz, že je tento způsob pro mnoho lidí nedostupný.

Co tedy dělají mileniálové pro dosažení finanční nezávislosti? Jde o víc než jen o pár investic; mění celý svůj životní styl a zaměřují se na úsporný život. Díky šetrnosti mohou každý měsíc ušetřit nějaké peníze, které pak mohou investovat. Tímto způsobem „nechávají peníze pracovat“ a vytvářejí pasivní příjem. Čím úsporněji se chovají, tím více peněz mohou investovat a tím dříve mohou dosáhnout finanční nezávislosti.

Zní to logicky, ale musíte si uvědomit, že to znamená vzdát se chození na večeře nebo pěkné dovolené. Plně se soustředit na spoření na později a vše ostatní musí jít stranou. Takže obecně řečeno, užívání si života tady a teď už není relevantní, jde jen o to, dosáhnout toho velkého cíle co nejdříve. Zkrátka úsporný život až do chvíle, kdy budete moci nastoupit do předčasného důchodu.

Ještě před pár minutami vám předčasný důchod pravděpodobně připadal jako nedosažitelný sen, ale dokážeme si představit, že tento článek možná změnil váš názor. Teď, když víte, co by to obnášelo, je to stále něco, co chcete?