Česko je podle žebříku 28. nejbezpečnější na světě. Škodí mu prý protivládní protesty
BEZPEČNOST VE SVĚTĚ
Česká republika je z hlediska rizika sociálních problémů 28. nejbezpečnější na světě, je na tom lépe než například Řecko či Itálie. Na prvních třech místech jsou severské země. Vyplývá to z indexu sociálního rizika (SRI), který vytvořila úvěrová pojišťovna Euler Hermes. Za rizikové události analýza považuje například protivládní protesty a jiné incidenty, které by mohly předcházet změnám v politice i v podnikání.
SRI měří základní silné a slabé stránky a vnímání politického, institucionálního a sociálního rámce ve 102 zemích. SRI však neměří pravděpodobnost sociální krize ani nepředpovídá budoucí sociální nepokoje. Jde spíše o ukazatele zranitelnosti, který se zaměřuje na dlouhodobější strukturální determinanty sociálního rizika.
Nejvyšší hodnotu SRI mají Dánsko, Finsko a Švédsko, vykazují tedy nejnižší úrovně sociálního rizika. Na pátém místě je Německo, Francie na devátém. Naopak nejvyšší míru sociálního rizika vykazují Nigérie, Venezuela a Angola, kdy Venezuela a Angola patří k těm zemím, kde za posledních pět let nastalo nejvýraznější zhoršení.
Vůči systémovým sociálním rizikům jsou obecně více odolnější vyspělé ekonomiky. Všechny z nich se v žebříčku umístily do 35. místa. Mezi vyspělé ekonomiky s nejnižším umístěním patří Řecko (35. pozice) a Itálie (30. pozice).
Nicméně i v některých zemích s rozvíjející se ekonomikou jsou indikátory systémového společenského rizika srovnatelné s těmi, kterými byly ohodnoceny vyspělé ekonomiky. Jde především o země z rychle se rozvíjející Evropy, mezi které patří i ČR. Z regionálního hlediska dopadly právě rychle se rozvíjející evropské ekonomiky v průměru nejlépe – jde především o Slovinsko, Estonsko, ČR, Chorvatsko, Slovensko, Polsko, Litvu a Maďarsko.
Lehce zvýšený index sociálního rizika během posledních pěti let je patrný v Polsku a Maďarsku. V krátkodobém výhledu vykazuje nejvyšší míru sociálního rizika Afrika a Latinská Amerika.
Euler Hermes je světovým lídrem v pojištění pohledávek s více než 52.000 klienty a zastoupením ve více než 50 zemích. Společnost je členem skupiny Allianz. Specializuje se na pojištění komerčních rizik dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. V Česku působí od roku 1997.