Aplikace ukáže vaše datum narození na potkání, certifikáty platí jen měsíce
COVIDOVÁ APLIKACE TEČKA
Lidé mohou od středy nosit potvrzení o očkování, prodělání nemoci nebo negativní koronavirový test pohodlně v mobilní aplikaci Tečka, která je dostupná pro zařízení s operačním systémem Apple i Android. Aplikace ale vzbuzuje otázky. Až v ní možná totiž někteří zjistí, že certifikát o očkování má jen několikaměsíční platnost. Jiní možná zase budou mít problém s tím, že při skenování vystaveného QR kódu se člověku zobrazí i jméno a datum narození.
„Pokud máte iPhone, můžete si hned teď stáhnout naši národní aplikaci, díky níž se můžete prokázat platným očkováním, testem nebo potvrzením o prodělané nemoci u nás i v EU,“ uvedl na Twitteru tým Chytré karantény. Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) posléze doplnila, že aplikaci Tečka si mohou stáhnout i lidé se zařízením se systémem Android.
V aplikaci je podle údajů z App Store možné evidovat potvrzení i pro více lidí najednou. U certifikátů se rovněž zobrazuje, kolik času například zbývá do vypršení platnosti testu na covid-19.
Omezená platnost certifikátu
Tečka každému uživateli ale také poněkud překvapivě hlásí platnost certifikátu potvrzujícího očkování proti koronaviru. Podle Vladimíra Dzurilly, vládního zmocněnce pro informační technologie a digitalizaci zodpovědného za Chytrou karanténu nyní certifikát platí tři měsíce po první dávce očkování a devět měsíců po ukončeném očkování. „Bude se to natahovat podle toho, zda Pfizer nebo jiný výrobce udá, že bude platit delší dobu. Pro nás je to spíše technický parametr, který nastavíme,“ sdělil Dzurilla deníku Echo24.
Resort zdravotnictví pro redakci uvedl, že se situace může změnit v závislosti na výsledcích studií. „Devět měsíců platnosti certifikátu vychází ze Souhrnu údajů o léčivém přípravku, který po tuto dobu určuje účinnost vakcíny. V současné době však probíhají klinické studie o účinnosti vakcín, které souvisí také s případným přeočkováním. V souvislosti s tím lze předpokládat, že se doba 9 měsíců může v budoucnu ještě měnit,“ napsala mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.
Certifikát taktéž při předložení QR kódu každému volně zobrazí jméno a dokonce datum narození. „To je domluva v rámci Evropského parlamentu, bude viditelné datum narození a jméno. Někteří měli požadavky na to, aby tam bylo i číslo dokladu, ale to právě kvůli ochraně osobních údajů chybí,“ vysvětluje Dzurilla. Když například při cestování občana vyzvou k další identifikaci, měl by k Tečce doložit ještě osobní doklad, míní.
Ministerstvo k tomu dodalo, že rozsah osobních a zdravotních údajů v QR kódech definují evropské standardy EU DCC. „Vlastní používání certifikátů, tj. kdo komu informace uvedené v certifikátech ukazuje a právo kontrolujících osob požadovat zobrazení certifikátu, je řízeno nařízením EU o Digitálních COVID certifikátech a mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví,“ dodala k tomu Štěpanyová (odkaz na opatření zde). Informační povinnost dle GDPR k aplikacím Tečka a čTečka je podle ní naplněna a rozvedena na příslušných adresách (zde k aplikaci Tečka a zde k aplikaci čTečka).
Potvrzení o bezinfekčnosti musí lidé dokládat při návštěvě některých akcí či při cestování. Dosud si lidé mohli potvrzení o tom, kdy dostali vakcínu, kdy měli negativní test na covid-19 nebo kdy se u nich nákaza prokázala, stáhnout z Očkovacího portálu občana.